• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vraćali se sa ljetovanja iz Hrvatske, a na granici ih sačekao šok: Zbog propusta porodica umalo dobila novčanu kaznu

Autor Aleksandra Virijević

Tokom povratka sa ljetovanja iz Hrvatske porodicu je sačekalo neprijatno iznenađenje na granici.

 Incident na hrvatskoj granici Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Porodica iz BiH godinama ljetujekod istih iznajmljivača na Makarskoj rivijeri. Plate, kako su u jednoj Fejsbuk grupi opisali, papreno, ali nije im žao. Kući se vraćaju zadovoljni, odmoreni. Sve do ovog ljeta. Na granici su im, naime, tražili dokaz da su u Hrvatskoj bili na ljetovanju.

"Pitali su nas koliko smo boravili na moru i jesmo li bili prijavljeni. Muž je, onako sav u šoku, rekao da jesmo, ali gospođa s druge strane rekla je da je samo jedna osoba od nas četvoro u sistemu, odnosno prijavljena i da nas sad zbog toga mogu novčano kazniti", prepričala je turistkinja neugodnost s granice koja je na kraju dobro završila.

Porodica iz BiH nije platila nikakvu kaznu, ali je brine šta bi sljedeći put trebalo da urade, kako se osigurati da se slična situacija ne ponovi.

Zašto bi odgovarala za propust domaćina?

Komentatori ispod njenog posta na društvenoj mreži čude se i pitaju zašto bi ona odgovarala za propust domaćina koji je umjesto cijele porodice prijavio samo jednog člana.

Podatke o tome policijski službenici vide, inače, u sistemu za praćenje turističkog saobraćaja eVisitor, a prijava gostiju je definitivno obaveza domaćina, u ovom slučaju privatnog iznajmljivača. Nažalost, uz one koji se iznajmljivanjem bave na crno, bez registracije takve djelatnosti, ovaj slučaj s hrvatsko-bosanske granice samo je još jedna potvrda da zakon zaobilaze i registrovani iznajmljivači.

Neki se, naime, na razne načine dovijaju ne bi li ostali “paušalci”, što znači s obavezom da godišnje po krevetu plaćaju paušalni porez na dohodak od 20 do 200 evra. U zavisnosti o tome koliko propiše predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave. Ako, pak, tokom tekuće godine pruže usluge smještaja u vrijednosti većoj od 40.000 evra, po sili zakona ulaze u sistem PDV-a. S većim i administrativnim i finansijskim obavezama, a to mnogima nije drago.

(Večernji/Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE