U Hrvatskoj su jutros otvorena glasačka mjesta na kojima će 3.762.224 građana birati predsjednika. Birališta su otvorena od 7.00 do 19.00 časova, do kada traje izborna tišina.
Osim u Hrvatskoj, birališta su otvorena i u 38 država, devet manje nego prije pet godina.
Ovo su osmi predsjednički izbori u Hrvatskoj od proglašenja nezavisnosti.
Posljednja istraživanja javnog mnjenja pokazuju da aktuelni predsjednik i kandidat SDP-a Zoran Milanović ubjedljivo vodi sa 39,3 odsto podrške, a slijedi kandidat HDZ-a Dragan Primorac sa 24,3 odsto.
Nezavisni kandidat Marija Selak Raspudić je na trećem mjestu sa deset odsto podrške, dok je četvrta Ivana Kekin iz "Možemo!" sa 8,1 odsto.
Od ostalih četvoro presjedničkih kandidata i kandidata, Miro Bulj iz liste Most ima podršku 3,6 odsto ispitanika, Branka Lozo iz stranke Dom i nacionalno okupljanje /DOMiNO/ 2,2 odsto, a nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo dva, odnosno 0,6 odsto.
Od 2000. godine na predsjedničkim izborima u Hrvatskoj nikada nije pobijedio kandidat političke opcije koja je na vlasti.
BIRAČKA MJESTA U GRADOVIMA BIH
Državljani Hrvatske koji žive u BiH danas će na izborima za predsjednika Hrvatske moći glasati na 42 biračka mjesta u sedam opština i gradova u BiH, i to Banjaluci, Sarajevu, Mostaru, Tuzli, Livnu, Vitezu i Orašju.
Najviše biračkih mjesta je u Mostaru, 20, osam u Vitezu, po četiri u Livnu i Orašju, u Sarajevu tri, Tuzli dva, a u Banjaluci na jednom biračkom mjestu.
U zaključenom popisu birača 20. decembra za glasanje na izborima za predsjednika Hrvatske upisan je 3.762.224 birač, dok je u BiH najviše registrovanih u Mostaru 66.003, Orašju 10.661, Livnu 9.480, Vitezu 7.584, Sarajevu 7.200, Banjaluci 6.856 i Tuzli 2.546.
U odnosu na prethodne predsjedničke izbore broj biračkih mjesta u Banjaluci i Sarajevu je prepolovljen, u Vitezu su dva biračka mjesta manje, u je Tuzli jedno biračko mjesto manje, dok u Orašju tada nije bilo biračkih mjesta, a ove godine će se glasati na četiri.
Za predsjedničke izbore birači sa ličnom kartom nisu se morali aktivno registrovati, dok svi ostali birači koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj, a nisu aktivno registrovani, danas mogu ostvariti pravo glasanja samo sa potvrdom koju izdaje diplomatska misija ili konzulat Hrvatske u inostranstvu, piše "Večernji list", izdanje za BiH.
SRNA