Na Brdu kod Kranja, u Sloveniji, usvajanjem zaključaka završena je konferencija lidera Zapadnog Balkana.
Učestvovali su predsjednici Albanije, BiH, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Srbije i predsjednik Francuske Fransoa Oland.
Predsjednik Francuske i jedan od inicijatora ovog skupa, slovenački predsjednik Borut Pahor su na zajedničkoj konferenciji za novinare u Kongresnom centru Brdo dali izrazitu podršku daljem širenju Evropske unije (EU) na Zapadni Balkan.
Pahor nije govorio o sadržaju usvojenih zaključaka, ali je najavio da će oni biti uskoro objavljeni i da će sljedeći skup predsjednika biti u Hrvatskoj.
"Proces širenja neće ići tako brzo" rekao je slovenački predsjednik dok je predsjednik Francuske upozorio na obavezu zemalja da ispune uslove koje zahtijeva EU.
Oland nije krio da će od širenja EU koristi imati i njegova zemlja.
"Francuska stoji uz vas i potvrđuje vašu evropsku perspektivu", naglasio je on.
Odgovarajući na pitanja novinara, Oland i Pahor su nagalsili važnost stabilizovanja mira u regionu i daljih napora za očuvanje bezbjednosti.
Proces Brdo je, kako su ocenili, organizovanjem konferencije predsjednika Zapadnog Balkana postao značajna platforma za usklađivanje tih napora.
Po Pahorovim riječima, Zapadni Balkan mnogi u Evropi povezuju sa strahom i nestabilnošću, a ne sa mogućnostima.
To treba promijeniti, a upravo to je i cilj Procesa Brdo, dodao je.
Na Brdu kod Kranja su u toku bilaterlani susreti, a učsenici današnje konferencije će se obratiti novinarima na zajedničkoj konferenciji za medije.
Srbiju je na skupu predstavljao predsjednik Tomislav Nikolić, Kosovo Atifete Jajhjaga, Crnu Goru Filip Vujanović, Hrvatsku Ivo Josipović, Makedoniju Djorđe Ivanov, BiH Željko Komišić i Albaniju Bujar Nišani.
(FoNet)