U čačanskoj bolnici od zaraze salmonelom preminula je i peta osoba koja je bila korisnik Doma za stare "Dvoje" u Vranićima. Trovanje jajima?
Milošević je rekao da je ta starija žena imala simptome kao i ostali preminuli - grčeve u stomaku, dijareju i malaksalost.
Direktorka čačanskog Zavoda za javno zdravlje, dr Ana Mišović podsetila je ranije danas da je 16. aprila prijavljena epidemija salmonele i konstatovano je da je obolela 41 osoba, među kojima su štićenici, osoblje ustanove i dvoje meštana.
"Najvažnije je da se broj inficiranih ne povećava. Uveden je svakodnevni epidemiološki nadzor, predložene su mere i epidemiolog Centra za prevenciju i kontrolu bolesti redovno obilazi ustanovi", rekla je ona Tanjugu.
Sumnja se da je epidemiju izazvalo konzumiranje uskršnjih jaja koja nisu bila dovoljno skuvana, prenosi beogradska štampa.
Aksentije Tošić iz čačanskog Zavoda za javno zdravlje je juče rekao da su među zaraženim salmonelom i četiri osobe iz tog doma koje su smeštene na Infektivno odeljenje Bolnice u Čačku.
"Bakterija salmonele izolovana je u laboratorijski obrađenim uzorcima tih osoba, a jasnija slika biće poznata u ponedeljak, kada će biti gotove analize hrane i vode", rekao je Tošić.
On je tada naveo da su u bolnicu primljene još tri osobe iz Doma u Vranićima, sa sličnim simptomima.
NEPRAVILNOSTI U RADU DOMA
Ministarstvo za rad saopštilo je da su "inspektori socijalne zaštite u petak, odmah po dobijanju informacije o pojavi epidemije u Domu za smeštaj odraslih i starijih 'Dvoje' u Vranićima kod Čačka, obavili vanredni inspekcijski nadzor i utvrdili određene nepravilnosti i propusti u radu-nedovoljan broj zaposlenih i neprijavljeni radnici".
Vlasnik doma "Dvoje" iz čačanskog sela Vranići, u kojem je proglašena epidemija salmonelom, Pero Marić izjavio je da ima licencu za rad i da njegova ustanova ispunjava sve uslove koje su propisane zakonom za smeštaj starih lica. "Kada se to desilo nisam bio tu nego u inostranstvu, tako da ne znam šta je uzrok zaraze", rekao je on novinarima. Marić navodi da je licencu dobio aprila prošle godine, što podrazumeva da ima i dozvolu za rad.
Nadzor u oblasti socijalne zaštite biće nastavljen narednih dana jer u petak inspektori, zato što je veći deo Doma bio pretvoran u karantin zbog izolacije obolelih i činjenice da je zaražen i veći broj zaposlenih, nisu bili u mogućnosti da u celosti obave pregled objekta i dokumentacije, piše u saopštenju.
Navedeno je da je, tokom inspekcijskog nadzora, utvrđeno da Dom ima potpisan ugovor sa nadležnim Zavodom za javno zdravlje, radi kontrole ispravnosti hrane i higijene u Domu.
Inspektorima socijalne zaštite su sanitarni inspektor i lekar epidemiolog predočili da su sa aspekta zdravstvene zaštite preduzete sve adekvatne mere i da su dva tehničara Zavoda pripremala postupak dezinsekcije i deratizacije celokupnog prostora Doma.
U nadležnosti inspekcije socijalne zaštite je utvrđivanje zakonitosti rada Doma i ispunjenost uslova i standarda za pružanje usluge socijalne zaštite, ali ne i kontrola hrane. Konačan stav o tome koje će mere inspekcija socijalne zaštite preduzeti doneće se posle rezultata nadzora zdravstvene i sanitarne inspekcije.