• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvati i dalje protiv radioaktivnog otpada

Autor SRNA

Organizacija "Živi zid" danas se usprotivila bilo kakvom obliku skladištenja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva u opštini Dvor, jer smatraju da je riječ o jednoj od ekološki najčistijih opština.

 Una Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk
Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

U saopštenju je navedeno da pitanje radioaktivnog otpada Hrvatska treba da riješi u dogovoru sa Slovenijom.

Jedan od predsjednika "Živog zida" Ivan Vilibor Sinčić smatra da u Sloveniji postoji odlagalište što je rješenje za hrvatski dio otpada iz Nuklearne elektrane "Krško". Sinčić je rekao da bi to Hrvatsku koštalo 187 miliona evra.


Koordinator stranke za Sisačko-moslavačku županiju Dušan Cvetanović kaže da opština Dvor opstruiše izjašnjavanje građana ove lokalne zajednice.

On je danas podsjetio da je 2. aprila održana posebna sjednica opštinskog vijeća u Dvoru na kojoj su, kako kaže, odbornici pod pritiskom građana usvojili zaključak kojim se protive ideji o izgradnji odlagališta, a da će se građani izjasniti posredstvom mjesnih odbora što nije urađeno.

Cvetanović je pozvao opštinsku vlast za zaključi "farsu" i odradi ono za šta je plaćena, a to je zaštita interesa stanovnika opštine Dvor.

Dijana Miličević iz "Živog zida" kaže da su stanovnici Dvora još 2003. godine rekli da ne žele nuklearni otpad u svojoj blizini, ali ni do danas Trgovska gora u ovoj opštini nije izbrisana iz prostornog plana Hrvatske, gdje je od 1999. godine jer, smatra ona, ne postoji politička volja.

Iz "Živog zida" su poručili da ne smatraju da je uopšte vrijedno raspravljati o argumentu ekonomske koristi.

Aktivisti ove organizacije ističu da ni argument naučno dokazane neškodljivosti odlagališta ne smatraju relevantnim, jer ne vide na koji način skladište radioaktivnog otpada stotinjak metara od rijeke Une i granice sa BiH ne predstavlja potencijalnu opasnost.

Hrvatski Sabor je 17. oktobra prošle godine donio Strategiju zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, a opština Dvor je 30. marta od Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost dobila dopis da učestvuje u procesu izbora lokacije za Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE