• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slave zločin: Parada u Zagrebu (FOTO)

Autor mondo.rs

U Zagrebu je održana vojna parada povodom obilježavanja 20. godišnjice od akcije "Oluja", u kojoj je protjerano više od 200.000 Srba. Nisu bile prisutne vojske najvećih zapadnih sila, SAD i Njemačke. Velika Britanija poslala zastavu.

 Vojna parada u zagrebu u čast "Oluje" Izvor: MONDO
Parada Zagreb
Izvor: MONDO/screenshot

Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović izdala je naredbu oko 18.15 "Neka mimohod krene" nakon čega je povorka na čelu sa admiralima krenula. Ispaljeni su plotuni, a tri borbena aviona tipa MIG 21 preletjela su Vukovarskom ulicom.

Izvor: MONDO/MARIO MILOJEVIĆ

Početak parade označio je zvuk šest zvona nakon čega 13-godišnja Riječanka Mije Negovetić otpjevala hrvatsku himnu. Uslijedio je minut ćutanja i kulturno-umjetnički program.

Hrvatska zastava je visoko podignuta, i to baš ona koja je razvijena 1995. godine kada su hrvatske snage ušle u Knin.

Izvor: MONDO

Paradi su prisustvovali predsjednici Hrvatskog sabora i vlade, Josip Leko i Zoran Milanović, a među zvanicama je i general Ante Gotovina i dva američka generala zapovjednik Nacionalne garde Minesote general Ričard Naš i zamjenik zapovjednika američkih snaga za Evropu, general Randzu Kiu.

U koloni su bili vojnici Albanije, Letonije, Estonije, Litvanije, i Poljske, a Velika Britanija je poslala zastavu.

Cijeli državni vrh Hrvatske, na čelu sa predsjednicom i premijerom Zoranom Milanovićem, posebno aplauzom je pozdravio zastave Velike Britanije i Albanije, koja je bila na čelu ukupno šest država koje su poslale po zastavu na paradu. 

Najveći zločin etničkog čišćenja od 1945. godine

U Republici Srpskoj i Srbiji se "Oluja" smatra za najveći zločin etničkog čišćenja posle Drugog svjetskog rata, a 5. avgust, dan kada je izvedena ta akcija je proglašen za Dan žalosti.

Kolona duža od četiri kilometra prošla je potezom od Držićeve do Savske ulice, a učestvovalo je 3.000 pripadnika oružanih snaga, 300 vozila i 30 aviona.

U koloni su bili i hrvatski policajci, vatrogasci i pripadnici službe spasavanja i službe za vanredne situacije.

Pola sata nakon početka parade uslijedio je letački dio koji su otvorila tri helikoptera.

Poslije vojnih helikopetra hrvatsku zastavu su preletjeli helikopteri specijalnih jedinica MUP-a, a potom su specijalci MUP-a demonstrirali svoje umijeće spuštajući se i penjući niz niz uže čime je završen letački dio parade.

Vukovarskom ulicom su nakon toga prošle motorizovane oklopne snage, među kojima su dvije haubice od po 50 tona, ali i Patrie, tenkovi M-84, terenska borbena vozila, razna plovila, motocikli i druga vozila.

Prodefilovale su mašine protivvazdušne odbrane, nuklearno-hemijske odbrane, inženjerske mašine (sa robotom za raminiranje), topovi i oklopna vozila.

Parada je završena preletom aviona.

Pola sata prije početka centralnog događaja hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović prošla je kroz centralne zagrebačke ulice praćena ovacijama okupljenih građana.

Pored Kitarovićeve, u automobilu se nalazio i ministar odbrane Ante Kotromanović

BRITANIJA POSLALA ZASTAVU

Hrvatska je pozvala vojske najvećih zapadnih sila da učestvuju na paradi, ali su one to redom odbile, pa tako na paradi nije bilo američkih i njemačkih vojnika, jer te države "nisu htjele da raspiruju sukobe u regionu", dok je Britanija odlučila da pošalje zastavu. 

Hrvatsko Ministarstvo odbrane saopštilo je ranije da paradi prisustvuje 15 predstavnika država članica NATO-a i predstavnici diplomatskog kora i vojno-diplomatskog kora ukupno 42 države, odnosno ambasadora i vojnih atašea.


Zbog nesaglasnosti oko mjesta i načina proslave, Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i 20.godišnjica "Oluje" ove godine slavi se dva dana – uz vojnu paradu u Zagrebu, državni vrh okupiće se 5. avgusta na tradicionalnoj svečanosti u Kninu.

Uz ceremoniju podizanja hrvatske zastave na Kninskoj tvrđavi biće otkriven i spomenik prvom predsedniku Hrvatske Franji Tuđmanu.

Hrvatska nevladina organizacija Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću i Srpsko narodno vijeće upozorili su uoči "Oluje" da i ove godine izostaje službeno sjećanje na žrtve.

Oni su podsjetili da je prema izvještaju Hrvatskog helsinškog odbora tokom i poslije "Oluje" stradalo 667 srpskih civila. Prema podacima UHNCR, Hrvatsku je napustilo više od 200.000.

KOLINDA: "OLUJA" ČISTA I BRILIJANTNA

Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je u Zagrebu da je "Oluja" bila čista, legitimna i brilijantna vojna operacija kojom je oslobođeno okupirano područje Hrvatske.

"Akcija 'Oluja' je donijela uslove za stvaranje trajnog mira", rekla je Grabar–Kitarović pošto je, povodom godišnjice "Oluje", uručila odlikovanja i pohvale pripadnicima Hrvatske vojske.

Ona je dodala da je akcijom "Oluja" spriječena mogućnost genocida u BiH.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE