DPS pobedio. Sa manjinama i još jednom strankom mogao bi da ima većinu u parlamentu. Ali, mogla bi i opozicija sa manjinama! Dobar rezultat Demokrata sa mladim liderom Aleksom Bečićem.
Demokratska partija socijalista Crne Gore (DPS) proglasila je pobedu na četvrtim parlamentarnim izborima otkako je Crna Gora postala nezavisna država, odnosno od 2006. godine.
Na osnovu preliminarnih rezultata, DPS, na čijem je čelu crnogorski premijer Milo Đukanović, osvojila je najviše glasova (41, 42%), i sa strankama manjina mogla bi da formira novu vladu. Naravno, pod uslovom da pregovori proteknu bez problema.
Da, DPS jeste pojedinačno najjača partija, ali će Đukanoviću da bi produžio svoju vladavinu na ravno tri decenije, biti potrebna podrška drugih stranaka. Najverovatnije manjinskih.
Đukanović ima 36 mandata u parlamentu od 81 mesta, što znači da mu za većinu nedostaje pet mandata.
Ono što upada u oči, međutim, jeste, pre svega, da je odziv na opvim izborima bio rekordan (više od 72 odsto birača), a napeti dan izbora, sa sve informacijama o izvesnoj grupi ljudi iz Srbije koja je uhapšena sa namerom da u Crnoj Gori izazove haos i izvede napade na državne insitucije(!), dodatno su podigli tenzije.
Sa tenzijama koje su već velike, Crna Gora će verovatno ostati duboko podeljena, a njen dugogodišnji lider će se mučiti da formira većinu u podeljenom parlamentu.
Formulu za formiranje nove vlade, drže u svojim rukama manjine i Socijaldemokrate, koje su nastale nastale cepanjem Socijaldemokratske partije Ranka Krivokapića, koji je prethodnih godina bio saradnika Đukanovića, ali je sada prešao u opoziciju.
Socijaldemokrate su rad prihvatile Đukanovićev poziv i radile su u vladi sa DPS-om do izbora. Što bi moglo da znači, da će i dalje tako.
Ali, nije ni opozicija bez šansi,. Doduše, i ona mora da računa na podršku manjina, pa otud i pozivi tim strankama sa svih konferencija za novinare opozicije.
Čak i ako bi se ujedinile četiri najveće opozicione partije, koje su se javno deklarisale da neće ići u postizbornu koaliciju sa Đukanovićevim DPS-om, one, kao ni DPS, teško da mogu da formiraju vladu bez podrške manjinskih stranaka - Bošnjaka, Albanaca i Hrvata.
Reč je o Demokratskom frontu, Velikoj koaliciji Ključ, Bečićevim demokratama i SDP-u, Ranka Krivokapića.
Otuda pozivi opozicije manjinskim strankama da dobro procene pre nego što odluče kome će dati podršku, pa je tako, na primer, Lekić iz Demokratskog fronta u svom prvom postizbornom obraćanju poručio da je DPS poražen, a da je pozicija ostvarila značajno bolji rezultat, što, kako je rekao, otvara mogućnost da razgovore i pregovore sa manjinskim strankama koje imaju odlučujuću ulogu.
Lekić je, doduše, priznao da ta koalicija nije zadovoljna izbornim rezultatom, da su očekivali više, ali da će dalje nastaviti kao građanska i reformska snaga.
Istakao je da je tradicionalno bilo i manjih i većih kršenja izbornih pravila, ali da je posebnu konfuziju unela vest da je u Crnoj Gori pokušan državni udar, što će, kako je rekao, ta koalicija tražiti da nadležni organi objasne.
"DPS poražen, a videćemo da li će uspeti da svojim alhemijama dođe do pobedničkog rezultata", rekao je Lekić.
Funkcioner DPS Predrag Sekulić istakao je da je ta stranka ostala najjača i da ima najviše razloga za zadovoljstvo. "I dalje smo najjača politička snaga, rekao bih još uzbedljivije, nego ranije", naglasio je funkcioner DPS-a.
Iz ovih njegovih reči moglo bi se zaključiti da je DPS samouveren da će nastaviti da vlada.
- REZULTATI -
Prema 94 odsto obrađenog uzorka, još uvek nezvaničnih rezutata, DPS je osvojio 41,6 % glasova.
Sledi Demokratski front sa 20,3%, potom Velika koalicija Ključ sa 11%, Aleksa Bečić i Demokrate su na 9,9%, a Socijaldemokratska partija Crne Gore Ranka Krivokapića 5%. Bošnjačka stranka 3,3 %, a Socijaldemokrate 3,2 % (Socijaldemokrate su nastale otcepljenjem od SDP-a i učestvuju u vlasti sa DPS).
Na obrađenosti uzorka u 22:42h na 94% uzorka rezultati su sledeći #IzboriCGpic.twitter.com/VZvOpo2zyl
— CeMI (@CeMI_ME) October 16, 2016
Crnogorski parlament ima 81 poslaničko mesto.
MANDATI (prema ovim rezultatima):
DPS 36 mandata
DF 18 mandata
KLJUČ 9 mandata
DEMOKRATE 8 mandata
SDP 4 mandata
Socijal demokrate 2 mandata
Bošnjačka stranka - Rafet Husović 2 mandata
Albanci odlučno FORCA 1 mandat
Hrvatska građanska inicijativa 1 mandat
#infographic#MandatesDistribution#Election2016pic.twitter.com/IIsxfbFjVl
— CeMI (@CeMI_ME) October 16, 2016
-----------------------------
Slične podatke ima i druga posmatračka organizacija - CDT:
Na osnovu 84 odsto obrađenog uzorka:
- DPS 40, 7 % (35 mandata)
- Demokratski front 21% (18 mandata)
- Ključ 10,5% (9 mandata)
- Demokrate 9,8% (8 mandata)
- SDP 5,3% (4 mandata)
- BS 4, 0% (3 mandata)
- Socijaldemokrate 3;1% (2 mandata)
- HGI 0,5% (1 mandat)
- Zbirna izborna lista albanskih partija 1,8% (1 mandat)
***Izborni prag je 3%. S tim da manjine imaju obezbeđeno mesto u parlamentu.
Poslanik opozicionog DF-a Emilo Labudović siguran je da DPS gubi. Saopštio je da na osnovu nešto više od 50 odsto prebrojanih glasova DPS ima 34 mandata, DF 21, Ključ 10 a Demokrate 8.
On je dodao da će pobeda biti proslavljena kada bude izvesna.
Lider Demokrata Aleksa Bečić pozvao je sve stranke opozicije da odmah posle saopštavanja preliminarnih rezultata izbora sednu za sto i dogovore se oko budućih koraka.
"Predlažem svim liderima i predstavnicima opozicionih subjekata, koji su se javno obavezali da neće sa DPS-om, da odmah nakon preliminarnih rezultata izbora, sednu za sto, razmene sve informacije o zloupotrebama, koje su pratile izborni proces, izvrše potrebne analize i odgovorno sagledaju aktuelni politički trenutak. Parcijalna koordinacija, koja ne bi uključivala sve predstavnike respektabilnih opozicionih subjekata, niti bi bila dobra, niti za nas prihvatljiva".
Još jedan opozicioni blok stranaka - Velika koalicija Ključ- priznaje da nije prošla prema očekivanjima, ali i da je raduje sveukupno dobar rezultat opozicije. Takođe, ova koalicija poručuje strankama manjina da dobro razmisle o narednim potezima i da im je ta koalicija nudila i dalje nudi ruku saradnje.