Pred oko 30.000 ljudi u Veterniku je obeležen Dan sećanja na stradale i prognane Srbe u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji "Oluji." Predsednik Aleksandar Vučić poručio je da srpski narod više nikada neće da dozvoli nijednu više "Oluju".
Na obeležavanje Dana sećanje na stradale i prognane Srbe u "Oluji" 1995. godine, kojoj je prisustvovalo više od 30.000 ljudi, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da je istovremeno i tužan i ponosan.
"Tužan sam i ponosan istovremeno, jer ne postoji čovek koji poseduje išta srpsko u sebi a da nije tužan 4. avgusta svake godine. Ali, kad vidim koliko nas večeras na miran način, dostojanstveno, bez želje za osvetom i odmazdom, bez ružnih reči, obeležava taj dan - ponosan sam na rod kojem pripadam, u nadi da ćemo moći da oprostimo, a da zaboravimo ne možemo, niti smemo, niti hoćemo", rekao je Vučić.
Srbi su, podseća, 1995. izgubili mnogo, kuće, sela, ljude koji su "ubijeni samo zbog toga jer su časno nosili srpsko ime i prezime", ali su Srbi iz tih krajeva doneli sa sobom i veliku ljubav, ne samo prema Krajini, nego i prema Srbiji. "Dobrodošli još jednom i uvek u vašu Srbiju, dragi Krajšnici!", poručio im je.
"Srbija danas ima snage da zaštiti svoj narod", poručio jepredsednik Srbije Aleksandar Vučić iz novosadskog Veternika, u kojem živi veliki broj Srba proteranih u operaciji hrvatske vojske "Oluja".
"Srbija nigde više na srpskom etničkom prostoru neće dozvoliti zločinačke akcije protiv srpskog naroda, kakva je bila operacija 'Oluja'", rekao je Vučić u obraćanju na obeležavanju Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji Oluja.
"Nijednu više 'Oluju', nikada više srpski narod neće dozvoliti", rekao je Vučić i dodao:
"Nemamo više pravo da gubimo glave. Nikome ne pretimo, ali ne dajemo nikome da nekažnjeno ubija Srbe. To je politika Srbije".
On je ukazao da Srbija želi mir, saradnju sa svima o svim otvorenim pitanjima.
"Ne znam da li današnja Hrvatska ima snage da se suoči sa rezultatom 'Oluje', ali zato Srbija ima snage da čitav svet svake godine podseća, kao što danas ima snage da zaštiti svoj narod i ne dozvoli progone", poručuje srpski predsednik.
"Oluja" je, kaže, zločin "grozan i strašan", ali su danas Srbi digli glavu, Srbi žele budućnost i mir, ali nikada i nikome neće dozvoliti da ih ponižava.
Obraćajući se okupljenima, predsednik RS Milorad Dodik rekao je da je "Oluja" bila završni čin nečega što je davno planirano i što je postalo zvanična politika Nezavisne države Hrvatske, a to je da Srbe pobije, protera i prekrsti.
Dodik je kazao da su Srbi napustili svoja ognjišta jer je "pretio kompletan pomor".
"Pretilo je da nas pobiju sve do zadnjeg uz asistenciju međunarodne zajednice koja je godinama osmišljavala i realizovala projekte širom Jugoslavije, koji su mogli da se okrakterišu kao antisrpski", rekao je Dodik.
On je poručio da se moramo okrenuti životu i da verujemo u Srbiju i RS.
"U ovom veku verujem da ćemo biti jedno. U ovom veku verujem da će srpski narod zbog svog stradanja u prošlosti imati pravo da bude jedno. Kada kažem zajedno, znači u teritorijalnom i državom smislu", rekao je Dodik.
Parastosom za sve stradale Srbe služio je patrijarh srpski Irinej sa sveštenstvom Srpske pravoslavne crkve.
"Na Bogu je da presudi, a na nama da praštamo i ne zaboravljamo", rekao je patrijarh srpski Irinej nakon parastosa u obraćanju pred više desetina hiljada prisutnih.
Rekao je da srpski narod zna za mnoge teške i tragične trenutke, ali da je od svih stradanja, od Kosova Polja do danas, događaj koji se desio 4. i 5. avgusta 1995. prevazišao sve prethodne tragične događaje.
Prema njegovim rečima, srpski narod je doživeo takvu tragediju da se ona može "izjednačiti samo sa tragedijom jevrejskog i još jednog naroda".
"Ne. Ali, nikako ne smemo ni da zaboravimo, jer će se onda taj zločin ponoviti. Treba da im oprostimo i molimo boga da im da ono što im je najpotrebnije, pokajanje, kako bi i oni nama bili prijatelji, kao što mi njima jesmo", rekao je patrijarh SPC.
Ceremoniji su prisustvovali i premijer Ana Brnabić i članovi Vlade, predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, predsednik Pokrаjinske Vlаde Igor Mirović i grаdonаčelnik Novog Sаdа Miloš Vučević, premijer RS Željka Cvijanović, kao i ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak.
Na tribinama lokalnog stadiona u Veterniku istaknuti su natpisi "Da se ne zaboravi" i "Oluja je pogrom!".
Hrvatska vojno-policijska akcija "Oluja", u kojoj su učestvovale i jedinice Petog korpusa takozvane Armije BiH, te HVO-a, počela je 4. avgusta 1995. godine, kada je u svega par dana sa vjekovnih ognjišta protjerano više od 220.000, a ubijeno oko 2.000 Srba.
"Oluja" predstavlja najveće etničko čišćenje na tlu Evrope poslije Drugog svetskog rata.
Godišnjica Oluje: Hrvatska slavi zločin nad Srbima
Za Srbiju vojna operacija "Oluja" je najmasovnije i jedno od najsurovijih etničkih čišćenja koje su se dogodilo u ratovima na prostorima bivše SFRJ, a u kojem su oko 62 odsto žrtava bili civili.
Akcija hrvatske vojske za cilj je imala zapravo iseljavanje celokupnog stanovništva srpske nacionalnosti, a nakon proterivanja zabeležena su paljenja, pljačke i likvidacije malobrojnih Srba koji nisu hteli da napuste svoje domove.
Broj izbeglih Srba različito se procenjuje - hrvatski izvori imaju podatak o 90.000 ljudi, UN o 150.000, a srpski o najmanje 250.000.
Za zločine počinjene u toku "Oluje" u Hrvatskoj niko nije krivično odgovarao.