Do pre 20 dana crnogorski ribari su barkama mogli na more desnim rukavcem Bojane. Sada može da se prepešači sa jedne na drugu obalu reke jer vode u tom delu nema.
Slabiji dotok vode iz Drima, vremenske neprilike i nebriga države katastrofalno su se reflektovali na širinu i dubinu ušća Bojane, što može imati kobne posledice po celi ekosistem, navodi crnogorski portal "Vijesti", a prenosi RTS.
Brojni apeli ribara i ekologa da se u rešavanje problema hitno uključe nadležne opštinske i državne strukture nisu urodili plodom, baš kao ni upozorenja profesora doktora Save Petkovića od pre tri godine da bi zatvaranje ušća moglo ugroziti čak i ustavni status Crne Gore.
Profesor Petković je istakao da osim ogromnog značaja za razvoj turizma, šira okolina ušća Bojane ima izuzetan značaj i sa aspekta očuvanja jedinstvenog ekosistema u Evropi.
U studiji Regionalni park delta Bojane konstatuje se da je ta delta najvažnija prirodna močvara na istočnom Mediteranu koja se odlikuje neobično raznolikim kompleksom jedinstvenih i ugroženih prirodnih i kulturnih pejzaža, staništa i vrsta, naveo je Petković.
Prema njegovim rečima, postoje potpuno suprotni stavovi o rešavanju problema u zoni ušća Bojane u Jadransko more.
Stručnjaci iz oblasti ekologije se energično protive bilo kakvim intervencijama u koritu Bojane, uključujući uklanjanje nanosnih naslaga i uspostavljanje protočnosti reke, jer bi se time, tvrde, narušio jedinstveni ekosistem u zoni delte Bojane.
S druge strane, područje Ade Bojane je veoma ugroženo erozionim procesima, pa je uspostavljanje protočnosti desnog rukavca Bojane samo jedan od uslova da se zaustavi taj negativni trend“, zaključio je Petković.