Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu raspisala je međunarodnu poternicu za Ivicom Todorićem.
"Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu je, u okviru preduzimanja radnji iz svoje nadležnosti, a po rešenju Županijskog suda u Zagrebu o određivanju istražnog zatvora protiv prvookrivljenog hrvatskog državljanina, u skladu sa čl 566 ZKP-a izdalo poternicu protiv tog prvookrivljenika", potvrdila je za Jutarnji list portparolka Državnog tužilaštva Martina Mihordin.
Dinastija Todorić: Uspon za vreme Tuđmana
Dalje radnje po izdatoj poternici sprovodi policija u skladu sa zakonskim odredbama, rekla je ona.
Donedavni šef Agrokora jedini je od ukupno 15 osumnjičenih u aferi Agrokor kome je istražni sudija Zoran Luburić odredio istražni zatvor zbog opasnosti od uticanja na svedoke.
On je hrvatskom pravosuđu nedostupan, a pretpostavlja se da boravi u Londonu.
Slučaj Agrokor: Uhapšeno 12, ne i Todorić i sinovi
Kriza Todorićevog koncerna postala je vidljiva kada je početkom ove godine rejting agencija "Moddy s" objavila procenu da postoje izgledi da "Agrokor" ove godine bankrotira.
S obzirom na činjenicu da u okviru Agrokor koncerna posluje 61 kompanija u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Srbiji i Crnoj Gori, neizvesnost je zahvatila čitav region. Ova kriza je dovela u pitanje i posao za oko 60.000 ljudi koji su zaposleni u Agrokoru, od čega je oko 20.000 van Hrvatske.
O veličini Agrokora govori i podatak da ovaj koncert direktno utiče na blizu 3 odsto hrvatskog BDP-a. U Srbiji Agrokor je vlasnik velikih maloprodajnih lanaca IDEA, Mercator S i Roda, kao i kompanija Dijamant Zrenjanin, Frikom, Kikindski mlin i "Mivela". U Hrvatskoj u sastavu koncerna posluju poznate kompanije poput "Belja", "Jamnice", "PIK Vrboveca", "Solane Pag", "Leda", "Zvijezde", ali i veliki maloprodajni lanac Konzum kao i "Tisak".
U prvih mah, posle izbijanja ovog finansijskog skandala, izgledalo je da će poverioci Agrokora, pre svega velike banke poput SBER banke, VTB banke i drugih krenuti u proces rešavanja ovog problema i konsolidacije dužnika. Vrlo brzo se uključila i hrvatska vlada, očigledno se rukovodeći američkim principom "Too Big To Fail" (ustanovljen na početku velike finansijske krize 2008. godine u SAD-u) ili čak da se ne dozvoli da banke-poverioci (najveći poverioci su upravo ruske banke) samostalno odlučuju o sudbini Agrokora.
Tako je u Saboru po hitnom postupku usvojen "lex specialis", zakon koji je u hrvatskoj javnosti vrlo brzo dobio nadimak "Lex Agrokor", a koji omogućava hrvatskoj vladi da uvede prinudnu upravu u kompanijama od strateškog značaja za hrvatsku ekonomiju. Pošto vlasnik Agrokora Ivica Todorić nije imao puno izbora, zatražio je od hrvatske vlade da po ovom novom zakonu uvede prinudnu upravu u tom koncernu.