Poverioci Agrokora izglasali su danas nagodbu o vraćanju većeg dela duga prehrambeno-trgovačkog koncerna. Katastrofa, kaže sudija trgovinskog suda.
Da bi nagodba prošla, bila je potrebna podrška najmanje 67 odsto.
Za nagodbu su glasali poverioci s 27,08 milijardi kuna potraživanja od ukupnog iznosa od 33,75 milijardi kuna.
Sudsko ročište održano je u košarkaškoj dvorani Dražen Petrović u Zagrebu, a na najveće ročište u istoriji pozvani su svi poverioci. Njih 3.069 ima otvorena potraživanja s kojima su mogli da glasaju.
Na ročištu nije bilo rasprave već samo glasanje o predlogu vanredne uprave i privremenog veća poverilaca. Zbog velikog broja poverilaca, glasalo se putem putem mobilne aplikacije na pametnim telefonima.
Privremeno veće je 19. juna dalo saglasnost vanrednom povereniku na konačan tekst nagodbe u Agrokoru i ona je upućena Trgovačkom sudu koji je potom objavio na svojoj e-oglasnoj tabli.
Predlog nagodbe ima 7.300 stranica s pratećim prilozima.
Vanredni vladin poverenik za Agrokor Fabris Peruško izjavio je da poverioci s visokim ukupnim udelom u potraživanjima, do 85 odsto, podržavaju izglasanu nagodbu.
Prema predlogu, u novom Agrokoru najveći pojedinački suvlasnik bila bi ruska Sberbanka s 39,2 odsto. Zajedno s ruskom VTB bankom, imala bi 46,7 odsto vlasništva.
Koliko će Srbiju koštati pad Agrokora?
Takođe je precizirano da dve ruske banke ne mogu da imaju 50 odsto ili više u budućem Agrokoru zbog sankcija koje su za ruske kompanije uvele SAD i EU i Velika Britanija.
Trgovački sud mora potvrditi nagodbu do 10. jula, dok bi proces implementacije mogao da potraje nekoliko meseci.
Afera Agrokor trese Hrvatsku - ostavka ministarke
Time je privedena kraju agonija regionalnog trgovačkog giganta čiji je sunovrat zbog dugova pretio da unazadi ekonomije nekolio zemalja Zapadnog Balkana.