• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Referendum u Makedoniji - odziv mali, bilo incidenata

Autor mondo.rs

Građani Makedonije na referendumu danas odgovarali na pitanje da li su za promenu imena zemlje u Republika Severna Makedonija. Na biračkim mestima više incidenata. Fijasko? Mali odziv. Očekuju se prvi rezultati.

Građani Makedonije danas su izašli na referendum na kome su se izjašnjavali da li podržavaju sporazum između između Skoplja i Atine o promeni imena te bivše jugoslovenske republike. Situacija u zemlji napeta, od jutra počeli incidenti...A izlaznost - prilično mala.

.......................................

19.02 - DIK : Izlaznost do 18.30 je 34.09 odsto

19.00 - Zatvorena glasačka mesta

18.52 - Protivnici referenduma tvrde da je u albanskim opštinama u poslednjim satima referenduma došlo do ubrzanog punjenja glasačkih kutija. Ipak, oni predviđaju da neće doći do promene u ukupnoj izlaznosti na referendumu. Oni to ilustruju poređenjem izlaznosti na ranijim izborima.

18.42 - Uskoro prve izjave predstavnika vlasti

Između 19.15 i 19.30 uslediće prve izjave predstavnika koalicije Za evropsku Makedoniju. Nešto kasnije očekuje se izjava premijera Zorana Zaeva.

18.30 - Makedonska Državna izborna komisija (DIK) saopštila je da je do 17 časova, dva sata pre zatvaranja birališta, na referendumu o promeni imena države u Republika Severna Makedonija glasao 455.771 birač, odnosno 28,83 odsto upisanih glasača.

"Ovo su podaci sa obrađenbih 87,25 odsto informacija opštinskih izbornih komisija", rekao je predsednik DIK-a Oliver Derkoski.

17.00 - Makedonska Državna izborna komisija (DIK) objavila je da je do 15.00 časova na referendumu o promeni imena države u Republika Severna Makedonija, glasalo 334.075 glasača, odnosno 22,56 odsto ukupno upisanih birača.

"Dan protiče u istoj atmosferi kao i dosad. Ovom prilikom želim da izrazim zahvalnost velikom broju građana na demokratskoj atmosferi koja vlada tokom celog referendumskog dana. Isto tako želim da uputim kritikuje svina onima koji sa nekoliko incidenta narušavaju takvu sliku", rekao je Predsednik DIK-a Oliver Denkovski na konferenciji za medije u Skoplju.

15. 10 - Mali odziv Makedonaca na referendumu. Makedonska Državna izborna komisija (DIK) objavila je da je do 13 časova na referendumu o promeni imena države u Republika Severna Makedonija, glasalo 261.473 glasača, odnosno 16 odsto ukupno upisanih birača. Referendum će biti uspešan ako na biračka mesta izađe 50+1 odsto upisanih u birački spisak, odnosno 903.169 ljudi, od kojih najmenje 50+1 jedan mora da se izjasni "za" referendumsko pitanje.

12.38 - MUP: Do sada na referendumu registrovana ukupno četiri incidenta. Na glasačkom mestu u Osnovnoj školi "Lazo Angelovski" u skopskoj opštini Aerodrom K. Ž. (22) vređao građane i fizički napao policijske službenike, zbog čega je priveden u policijsku stanicu. Jedan 80-godišnji muškarac u mestu Zubovce kod Gostivara prijavio da ga je u vezi s referendumom vređala 64-godišnja S. M. koja je pozvana u policijsku stanicu. "U Strugi je prijavljeno fotografisanje mobilnim telefonom sa terase zgrade blizu biračkog mesta u Osnovnoj školi ''Braća Miladinovci''. Odmah su preduzete mere i lica su odvedena u policijsku stanicu", rekao je Angelovski. Četvrti incident dogodio na glasačkom mestu u Osnovnoj školi "Vanče Prće" u Štipu gde je B. O. prijavio da ga je prilikom dostave hrane biračkom odboru fotografisao i vređao E. S, koji se sada nalazi u policijskoj stanici.

12.25 - Makedonska Državna izborna komisija (DIK) objavila je da je, do 11 časova, glasačko pravo na referendumu o promeni imena države u Republika Severna Makedonija, iskoristilo 8,03 odsto glasača. Na konferenciji za medije DIK, saopšteno je da im je stiglo sedam prigovora zbog povrede biračkog prava, od kojih su tri odbijena, a četiri se obrađuju.

10. 55 - U Skoplju je privedena grupa mladića koji su maltretirali ženu koja došla da glasa na referendumu, a potom se sukobili sa policijom, javili su makedonski mediji. Incident se dogodio na glasačkom mestu pred Osnovnom školom "Lazo Angelovski" u skopskom naselju Novo Lisičje, gde je grupa mladića napala ženu, pa je intervenisala policija koja je bila raspoređena na ovom biračkom mjestu. Pošto se grupa suprotstavila organima reda, policajci su zvali pojačanje, pa je grupa nakon toga privedena u policijsku stanicu. Glasanje na ovom biračkom mjestu nije prekidano.

10.50 - Izlaznost na referendumu u Makedoniji do 9.00 je bila 2,45 odsto, objavila je Državna izborna komisija (DIK). Sva biračka mesta otvorena na vreme, da glasanje teče mirno i da nisu registrovane nepravilnosti.

...........................

U Makedoniji su jutros otvorena biračka mesta za referendum na kojem će se građani opredeljivati "za" i "protiv" da ta bivša jugoslovenska republika promeni ime u Severna Republika Makedonija, u skladu sa sporazumom sa Grčkom i priključenju NATO i EU.

Glasačka mesta su otvorena u 7 sati, a Makedonci će moći da glasaju do 19 časova.

Naime, 1.806.336 građana, koliko ih je upisano je u birački spisak izjašnjavaće se se na pitanje "Da li ste za članstvo u EU i NATO, uz prihvatanje sporazuma o imenu između Republike Makedonije i Grčke".

Gotovo tri decenije od spora sa Grčkom, koja je kočila evroatlantske integracije Makedonije zbog imena, ta zemlja je na političkoj prekretnici, a referendum se odvija u atmosferi političkih podela, koje je ovaj sporazum još više produbio.

Koliko su otvorene te podele pokazao je i incident u UN, kada je predsednik Makedonije Đorđe Ivanov, koji je kritikovao visoke zvaničnike SAD i EU zbog podrške prestojećem referendumu, pozvao svoje sunarodnike na bojkot u nedelju, posle čega je pomoćnik šefa diplomatije Makedonije napustio salu.

Predstavnici aktuelne vlasti su u kampanji pozivali građane da se izjasne "za", a najuticajnija opoziciona VMRO-DPMNE, koja je sve vreme bila veoma neodređena pozvala je građane da glasaju prema svojoj savesti, a sa sličnom porukom se oglasila i kanonski nepriznata Makedonska pravoslavna crkva, kojoj bi, po ocenui analitičara

Osnovna poruka aktuelne vlasti je da se građani na referendumu, odlučuju da li žele da žive u (samo) izolaciji ili će sebi osigurati svetlu i izvesnu evroatlantsku budućnost kroz članstvo u EU i NATO.

Dok je premijer Zaev, koji je i lider vladajuće SDSM, optimista i veruje u uspeh referenduma jer, kako kaže, građani donose mudre odluke jer vole svoju otadžbinu, snose odgovornost za svoju decu, opoiziconi lider, Hristijan Mickoski, smatra da da će većina pristalica i članova VMRO-DPMNE na referendumu glasati "protiv" ili biti uzdržana, jer, kako kaže, stav te stranke o referendumu je jasan.

Ne treba zaboraviti da opoziciona konzervativna VMRO-DPMNE, koja je 11 godina bila na vlasti i koja je pobednica poslednjih parlamentarnih izborauvek ima veliki uticaj među građanima Makedonije.


REFERENDUM KARTA ZA EU I NATO

Referendum je raspisan kao konsultativni, odnosno neobavezujući, a biće uspešan ako na njega izađe više od 50 odsto građana upisanih u birački spisak (50 odsto + 1).

Ukoliko referendum bude uspešan i većina, 50+1 se na referendumu izjasni "za", Makedonija bi već naredne godine mogla da postane 30-ta članica NATO, kao i da ubrzo dobije datum za otvaranje pregovora o članstvu u EU.

Pored jednog dela unutrašnjih faktora, ključni izazovi pred predstojeći referendum za Makedoniju predstavlja javno protivljenje Rusije makedonskom članstvu u NATO. Međutim, na tvrdnje zapadnih međunarodnih zvanicnika tvrde da će Rusija pokušati da obesmisli makedonski referendum, premijer Zaev je u više navrata rekao da nema takve informacije, te da je Rusija prijatelj

Makedonije, koja se javno protivi njenom priključenjuu NATO, ali da će oni, uprkos tome, istrajati na tom putu.

Međutim, makedonski analitičari ocenjuju,da aktuelna vlada i premijer Zoran Zaev , izuzimajući Rusiju, imaju najsnažniju međunarodnu podršku, kakvu nije imala nijedna vlada u regionu od raspada SFRJ.

To je, navode, vrlo važna činjenica, koju je potrebno iskoristiti kako bi Makedonija, ali i ceo region konačno krenuli napred.
Protivnici referenduma: Ubrzano punjenje kutija u albanskim mestima

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE