Ekvatorijalna Gvineja kao predsjedavajuća Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija stavila je Kosovo na dnevni red sjednice koja bi trebalo da se održi 7. februara, izjavio je danas šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
"Ekvatorijalna Gvineja se herojski drži. Oni su stavili Kosovo na dnevni red, bez obzira što su SAD i Velika Britanija bile žestoko protiv. U daljim razgovorima će se vidjeti da li će oni tražiti glasanje", rekao je Dačić za TV Prva.
Tači pod pritiskom: Haradinaj da ukine takse!
Do sada se, kaže Dačić, nije glasalo da li će se Kosovo naći na dnevni red podsjetivši da Velika Britanija kada je bila predsjedavajuća nije htjela da stavi Kosovo na dnevni red Savjeta bezbjednosti, dok Kina jeste.
"Vidjećemo kako će se dalje odvijati", rekao je Dačić.
Ministar je podsjetio da Ekvatorijalna Gvineja nije priznala Kosovo kao nezavisnu državu.
SVE NA KRAJU MORA PRED SAVJET BEZBJEDNOSTI
Šef srpske diplomatije navodi da je zanimljiv nedavno objavljen stav šefice evropske diplomatije Federike Mogerini da "svako konačno rješenje pitanja Kosova mora da dođe u Savjet bezbjednosti UN".
Kako je rekao, ruski ministar inostranih poslovav Sergej Lavrov poslao je pismo Mogerinijevoj u kome je zatražio da ga ona informiše o toku pregovora, a ona ga nije odmah infromisala.
"Najvažniji dio pisma koji je kasnije uputila Mogerinijeva jeste da EU cijeni ulogu Rusije, to je dobro, jer potvrđuje da ipak mora da se raspravi i da će biti važna uloga naših prijateljskih zemalja, Rusije i Kine", naveo je Dačić.
Prema njegovim riječima, to ne znači da će doći do promjene formata dijaloga, a ako ima nagovještaja da će doći do pozitivnog efekta, onda je moguće da u smislu organizacije svi budu uključeni.
"SAD svakako učestvuju od samog početka, Rusija ne, to je ono što je loše i što mi zamjeramo, ali Srbija je sama podnijela zahtjev da se dijalog prebaci (iz UN) u Brisel, ta odluka je bila loša jer ne učestvuju zemlje koje su nama naklonjene", rekao je Dačić.
TAČIJEVA IGRA
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da Amerika neće dozvoliti da Kosovo bude prepreka za postizanje trajnog rješenja.
Dačić kaže da ga je američki državni sekretar Majk Pompeo pitao u čemu je problem kada je Kosovo u pitanju i da je rekao da je Amerika vodila auto-pilot politiku, onako kako je bilo prije 20 godina.
Povodom poziva predsjednika samoproglašenog Kosova Hašima Tačija da vlasti u Prištini ukinu takse za srpsku robu, Dačić je rekao da "dođe trenutak kad mora da se završi igra istine", ali da to ne mora da znači da će takse i zaista da budu ukinute.
On kaže da je i premijeru samoproglašenog Kosova Ramušu Haradinaju, koji odbija da ukine takse, prošle godine isto bila uskraćena viza za Ameriku, pa ju je poslije dobio.
"Mislim da ne treba previše idealizovati Tačija. Enver Hodžaj i Kadri Veselji su rekli da su njihove ideje bile uvođenje taksi od 100 odsto, a Veselji je Tačijev čovjek. To je zajednička igra, u kojoj je moguće da će najviše posljedica trpiti Haradinaj", rekao je Dačić.