Tužilaštvo Srbije za organizovani kriminal predložilo je danas sudskom veću Specijalnog suda da na maksimalne kazne od 40 godina zatvora, osudi četvoricu bivših pripadnika Državne bezbednosti.
Zamenik tužioca Milenko Mandić u završnoj reči nazvao je da je smrt Ćuruvije "mučeničkom" navodeći da je ubijen u borbi za bolju budućnost i obnovu demokratije, ali i zbog svoje istinoljubivosti.
Prema rečima Mandića, tadašnja vlast je doživljavala Ćuruviju kao opasnog protivnika.
"Njegovo ubistvo imalo je efekat straha kod novinara i opozicije, tako da je i budući premijer Zoran Đindić napustio Beograd," rekao je on.
Mandić je kazao da je sloboda novinarstva temelj demokratskog poretka.
"Slavko Ćuruvija nije imao šansu da preživi", ocenio je Mandić navodeći da postoji niz otežavajućih okolnosti za optužene.
On je podsetio da je Ćuruvija ubijen u centru grada s 14 hitaca, od čega mu je sa sedam metaka pucano u glavu.
Za ubistvo Ćuruvije optuženi su bivši načelnik resora Državne bezbednosti Radomir Marković, načelnik beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi resora Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak.
Optuženi Romić i Radonjić uhapšeni su 13. januara 2014. i od tada su u pritvoru, Marković izdržava kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu.
Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. u Svetogorskoj ulici u Beogradu, a optuženi su odbacili bilo kakvu povezanost s tim zločinom.
Suđenje je počelo 1. juna 2015. i kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen iz niskih pobuda po nalogu N.N. lica iz najviših struktura vlasti jer ih je javno kritikovao.