• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Za dom spremni" je nacifašistički pozdrav

Autor Tanjug

Odlučeno u Strazburu!

 "Za dom spremni" je nacifašistički pozdrav Izvor: MN PRESS
Izvor: MN PRESS

Predsjednik skupštinskog Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta pozdravio je danas mišljenje Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu da je "Za dom spremni" nacifašistički pozdrav.

On, u izjavi za javnost, ističe da je dobro što je Sudsko vijeće Evropskog suda za ljudska prava odbacilo tužbu bivšeg hrvatskog fudbalera Josipa Šimunića u kojoj je naveo bezočnu laž da je "Za dom spremni" stari hrvatski pozdrav i da mu se tobože ograničava sloboda govora.

"Navedena presuda neće imati nikakvog uticaja da Hrvatska, po uzoru na Austriju, Njemačku i Italiju, donese sistemski zakon koji bi zakonski zabranio i kaznom zatvora kažnjavao osobe koje veličaju nacistički, fašistički, a time i ustaški režim te upotrebu njihovih simbola, pozdrava i pjesama. U Hrvatskoj nema spremnosti za suočavanje za zločinačkom prošloću a Evropska unija, Njemačka i SAD tolerišu rehabilitaciju ustaštva zbog geopolitičkih razloga", navodi se u izjavi.

Linta navodi da je skandalozna činjenica da se u jednoj članici EU kao što je Hrvatska isticanje nacističke ili ustaške ikonografije i uzvikivanje ustaškog pozdrava "Za dom spremni" i dalje tretira kao prekršaj u čak četiri zakona, a ne kao krivično djelo.

U pitanju su Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira, Zakon o javnom okupljanju, Zakon o suzbijanju diskriminacije i Zakon o sprečavanju nereda na sportskim takmičenjima.

"Važno je naglasiti da se u velikoj mjeri navedeni zakoni ne sprovode u praksi. Naime, policija u ogromnoj većini slučajeva ne podnosi prijave za veličanje ustaštva. U slučaju da policija ipak podnese prijavu protiv pojedinih osoba, prekršajni sudovi ih kažnjavaju minimalnim novčanim kaznama od 30 do 100 evra ili donose oslobađajuće presude na koje policija ne podnosi žalbe", dodaje se u izjavi.

Linta podsjeća da je Hrvatska 2013. godine donela novi Krivični zakon u čijem članu 325 jasno stoji da će kaznom zatvora do tri godine biti kažnjen svako ko raspiruje mržnju i podstiče na nasilje.

"Prošlo je više od pet godina od usvajanja navedenog zakona, a u Hrvatskoj po navedenom članu niko nije kažnjen - to je jedan od dokaza proustaškog karaktera hrvatske države", ocijenio je Linta.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE