• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo ko je Eliot Engel

Autor mondo.rs

Američki kongresmen Eliot Engel boravi danas u poseti Beogradu, gde je razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Ko je taj čovek?

Ovaj kongresmen ima 72 godine i član je Demokratske stranke.

Jedan je od najvećih i najglasnijih lobista za nezavisno Kosovo, a pred američkim Kongresom je svojevremeno zagovarao podršku Kosovu na putu nezavisnosti (što se i dogodilo).

Za te zasluge, kao i za to da se Prištini finanijski pomaže (preko Kongresne agencije za pomoć uplaćeno je oko 50 miliona dolara), odata mu je počast tako što je jedan od najvećih bulevara u Peći nazvan po njemu.

Engel je u Beograd došao kao predsednik Odbora za spoljne poslove Predstavničkog doma Kongresa, što jeste važna funkcija, ali je pitanje u čije ime je došao i koja mu je pozicija pregovaranja.

Odnosno, da li od Srbije samo nešto zahteva ili je spreman i da ponudi nešto zauzvrat. Sudeći prema njegovom dosadašnjem delovanju i vrlo neprijateljski izraženim stavovima o Srbiji, teško je očekivati da je spreman za kompromise.

Poznato je da od Srbije traži rešavanje slučaja braće Bitići, ubijenih pripadnika takozvane "Oslobodilačke vojske Kosova", koji su ubijeni u sukobu sa srpskom policijom na Kosovu. Oni su, inače, bili američki državljani.

Takođe, od Srbije traži i da prestane da lobira po svetu oko povlačenja priznanja Kosova. To je već tražio od predsednika Srbije kada su se videli u februaru ove godine tokom 55. Minhenske konferencije o bezbednosti.

"Imamo suprotstavljene stavove ali smo se složili koliko je važno da se dijalog nastavi i da je to presudno za bezbednost regiona. Videćemo kolio će to značiti kada to Engel prenese Prištini i da i će to imati uticaja na nastavak dijaloga", rekao je Vučić posle današnjeg sastanka u Beogradu.

Predsednik Srbije je potom citirao Engelovu izjavu sa sastanka:

"Rekao je: 'To što sam veliki prijatelj Albanaca ne znači i da ne mogu da budem prijatelj Srba'".

Svojevremeno je u Kongresu SAD govorio o kosovskim Albancima, njihovim žrtvama tokom sukoba na Kosovu, navodnim silovanjima Albanki. Rekao je i da čuva fotografije spaljenih kuća u Peći, da bi se svakodnevno podsećao koliko još treba da se uradi po pitanju Kosova. Smatra da su za sve odgovorni Srbi, odnosno politika Slobodana Miloševića, koji je želeo da sprovede "etničko čišćenje" na Kosovu i Metohiji.

Jedan je i od zagovornika formiranja Vojske Kosova

"Kosovo bi trebalo da ima vojsku, jer Rusija naoružava Beograd", rekao je jednom prilikom Engel, koji je poreklom ukrajinski Jevrejin, čiji su preci emigrirali u SAD iz carske Rusije. Zbog  saradnje sa Rusijom čak je bio i zagovornik IZBACIVANJA Srbije iz NATO programna "Partnerstvo za mir", čiji je Srbija član više od deceniju.

Svojevremeno je reagovao i kada je sadašnji kosovski premijer Ramuš Haradinaj uhapšen u Sloveniji 215. godine, tražeći od Srbije da povuče tu optužnicu.

Ovaj bivši učitelj bio je prvi inostrani političar koji je govorio u "skupštini Kosova" nakon samoproglašenja nezavisnosti.

U njegovom kabinetu su rekli da je Engelova motivacija ka zastupanu interesa Albanaca nastala zbog "demografije distrikta" koji predstavlja u Kongresu, a procena je da je reč oko 30.000 birača albanskog porekla, većinom sa KiM.

Engel, naravno, zastupa izraelske stavove i ne preza ni od ulaska u otvorene sukobe sa partijskom kolegama po tom pitanju.

Ne miriše se sa pojedinim partijskim kolegama, posebno sa onima arapskog porekla, koji su javno iskazali neslaganje sa američkom politikom na Bliskom istoku.

Amerikanka somalijskog porekla Ilhan Omar i Rašida Tlaib optužili su svojevremeno pojedine izabrane američke predstavnike da dobijaju novac da bi zastupali proizraelske stavove.

Eliot je kritikovao svoje partijske koleginice zbog takvih komentara, tražeći izvinjenje zbog, kako je naveo "antisemitskih stavova".

Sa 42-godišnjom Rašidom Tlaib, prvom ženom palestinskog porekla koja je izabrana u američki Kongres, imao je još jedan sukob.

Kada je ona izrazila želju da poseti Palestinu, zemlju iz koje potiče, javio se upravo Eliot Engel, kome je to zasmetalo:      

"Umesto što samo priča o određenim stvarima, trebalo bi da sluša, da proširi vidike i tek onda da donosi zaključke. Nadam se da će, nakon što je izabrana u Kongres, biti dovoljno pametna da ode i vidi drugu stranu novčića".

Problem u Engelovom stanovištu jeste upravo u tome što je Rašida Tlaib zaista i želela da "vidi drugu stranu novčića".

Naime, decenijama unazad novi članovi kongresa su posredstvom organizacije AIPAC odlazili na putovanja u Izrael. A ta organizacija je jedan od najjačih proizraelskih lobista u Vašingtonu.

Rašida Tlaib je rekla da je putovanja u organizaciji AIPAC-a ne zanimaju:

"Želim da vidim šta se tamo zaista dešava, da vidim stvarne razmere segregacije i koliko je zaista potrebno truda, rada, napora da se postigne mir u tom regonu. Stava sam da AIPAC ne daje stvarnu sliku o tome. Oni imaju ta putovanja u Izrael, alli oni koji vode ne mogu da steknu pravu sliku o tome šta se tamo ZAISTA dešava. Recimo, ono što se dešava mojoj baki, mojoj familiji", izjavila je ona.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Xy

Kreten.

MONDO REPORTAŽE