Izjava francuskog predsjednika Emanuela Makrona da je "EU na rubu ponora, a NATO klinički mrtav", kao i da je "BiH tempirana bomba koja kuca tik kraj Hrvatske", izazvala je burne reakcije u zemljama regiona.
Predsjedavajući Pedsedništva BiH Željko Komšić pozvao za danas ambasadora Francuske u Sarajevu na razgovor.
Za hrvatski Index izjave Makrona, za kojeg kažu da je neko vreme figurirao kao glavna nada za evropski projekat, su šokantne, ali ne i iznenađujuće.
Portal konstatuje da ovo nije prvi put da Makron oglašava na uzbunu i poziva Evropsku uniju da se "probudi" i preduzme prijeko potrebne, strateške reforme, prije nego što bude kasno.
Podsjećaju da je u martu ove godine, uoči, kako kažu, tada vrlo neizvjesnih izbora za Evropski parlament i očekivanog Bregzita, Makron objavio otvoreno pismo građanima EU, odnosno manifest u kojem je pozvao na "obnovu Evrope".
Šta stoji iza Makronovih dramatičnih izjava analizirali su i hrvatski analitičari, a redovni profesor na Fakultetu političkih nauka u Zagrebu, Dejan Jović, kaže da misli da Makron ovim izjavama zapravo sebe pozicionira kao glavnog lidera Evrope, posebno u očekivanju odlaska Angele Merkel.
"U tom kontekstu vidim i francusku odluku da blokira pristup Sjeverne Makedonije i Albanije EU, čime Francuska pokazuje da se bez nje takve odluke ne mogu donositi i da je ona tu vrlo važan faktor", kaže Jović.
Govoreći o samom sadržaju izjave, Jović konstatuje da je odavno zastupljena ideja da se EU mora emancipovati od SAD.
"To je njena dužnost još od pada Berlinskog zida 1989. i raspada Varšavskog bloka. Imali smo takav proces emancipacije od Sovjetskog Saveza, ali nikad nismo imali sličan proces kad se radi o SAD-u", smatra Jović.
Reakcija iz Sarajeva je bila brza.
Kabinet predsjedavajućeg Predsedništva BiH Željka Komšića najavio je da je za danas na razgovor pozvao ambasadora Francuske u Sarajevu.
Sarajevski portal Klix je podsjetio da je pre Makrona "skandalozne izjave te vrste davala u više navrata predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, nazivajući BiH nestabilnom i aludirajući da je pod kontrolom militanata".
"Jutarnji" ističe da se Makron proteklih dana našao pod snažnim kritikama da je svojom blokadom otvaranja pregovora o članstvu u EU s Albanijom i Sjevernom Makedonijom uzdrmao Zapadni Balkan, te oslabio EU.
Komentarišući Makronovu izjavu, predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori, Momčilo Radulović, za podgorički portal CdM kaže da taj intervju francuskog predsjednika ne može da gleda iz ugla Crne Gore, pa čak ni isključivo iz perspektive politike proširenja.
Radulović smatra da je ovaj Makronov intervju "veoma složena analiza današnjih globalnih politika, od ekonomskih, preko bezbjednosnih do razvojnih, ali i cijelog seta ostalih politika vezanih za savremene međunarodne odnose".
Što se Crne Gore tiče, Radulović smatra da je uvijek dobro pročitati i pratiti šta misli i radi Makron, pa čak, kako kaže, i asistirati fancuskom predsjedniku u pokušaju rješavanja određenih problema.