• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nezapamćen pomor: Na hiljade pčela otrovano pesticidom

Autori index.hr Autori Sandra Krstanović

Nezapamćeni pomor pogodio je više od jedne trećine svih pčelinjaka u jednoj od hrvatskih županiji koja je zbog toga danas proglasila i elementarnu nepogodu.

 Nezapamćen pomor: Na hiljade pčela otrovano pesticidom Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Iako bi se zbog proglašenja elementarne nepogode moglo pomisliti da je neka prirodna katastrofa krivac za uništenje cijelih pčelinjih zajednica, istina je ipak drugačija. Pčele su otrovane.

"Ne možemo ni u koga uprijeti prstom, ali imamo svoje sumnje. Uzorke tla, pčela, meda, ali i s obližnjih njiva je policija poslala u Centar za kriminalistička vještačenja Ivan Vučetić i uskoro bismo trebali dobiti njihove nalaze i doznati što je uzrok ovoj katastrofi", rekao je za Index Željko Trupković iz udruge pčelara Agacija.

Trupkovićeve pčele nisu nastradale, on je jedan od sretnika koji je protekle nedjelje čistom srećom zatvorio svoje košnice, ali pčele puno njegovih kolega su nastradale.

"Do sada imamo prijave od 29 pčelara. To je preko hiljade uništenih košnica", rekao je Trupković.

Među prvima su stradale pčele Alojzija Friščića koji je doslovce pokopao pčele iz 25 košnica.

"Od pčelara sam postao grobar. Ovo je postalo ništa drugo nego grobarski posao. Pokopao sam 17 kanti od 15 litara punih pčela", rekao je Friščić za Index.

Velike gubitke ima i Damir Strojko kome je nastradalo preko dvije trećine pčela.

"Pčele još uvijek padaju. Ova sezona je za nas gotova, a trebali smo još dva puta ove godine vrcati med. Očekivao sam prinos od oko tone meda, ali od toga neće biti ništa. Trebat će mi sigurno dvije godine da se oporavim. Na sreću pčelari su solidarna zajednica i neki su mi već ponudili pomoć", rekao je Strojko.

Preživjelim pčelama je zatvorio košnice i dohranjuje ih, ali još uvijek ne zna hoće li preživjeti. Raspad pčelinih zajednica stvara probleme i pčelarima koji nisu izravno pogođeni.

"Pčele napadaju druge zajednice i kradu hranu. Kako još uvijek ne znamo što je pravi uzrok pomora, plašimo se da bi mogle prenijeti otrov u druge košnice i tako uništiti još više pčelinjaka", upozorio je Željko Trupković, koji već danima prikuplja informacije od kolega pčelara izloženih katastrofi.

Prema njegovim riječima ako je zaista riječ o pesticidu, lako je moguće da su pčele donijele otrov u košnice i da je med zagađen i neupotrebljiv za ljudsku ishranu. Međimurski pčelari, stoga, sa zebnjom očekuju nalaze.

"Ovo se nije dogodilo iz pukog neznanja jer svi koji imaju dozvole za rukovanje pesticidima su morali proći obuku. Ovo je nemar, ako ne i nešto gore. Zna se da se ne smije prskati u vrijeme cvatnje, ali netko je to ipak napravio", zaključio je Friščić.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE