Srpska pravoslavna crkva (SPC) pokazala je da im nije najvažnija sadržina članova u Zakonu o slobodi vjeroispovjesti, već da je njihova želja da stvarajući pritisak dovedu do promjene na izborima, kazao je predsjednik države Milo Đukanović.
On je rekao da je vlast dala korektnu ponudu, a na SPC-u je bilo da izaberu ono što je njihov put.
"Potencirao sam da razdvojimo dva važna spekta. Jedan aspekt je aktuelni zakon, a drugi važniji aspekt je dugoročno definisanje odnosa države i crkve i položaja pravoslavne crkve, to je ishodište problema i tu smo pokušavali da razgovaramo o rješenju koje bi dugoročno harmonizovalo odnose", naveo je Đukanović.
Prema njegovim riječima, SPC se izjasnila da želi da nastavi sa uličnim pritiskom prema aktuelnoj vlasti.
“To je drugačiji pristup od našeg. SPC je pokazala da za nju nije najvažnija sadržina članova, već da je očigledno njihova želja da stvarajući pritisak na vlast dovode do njene promjene”, kazao je Đukanović.
On je rekao da je položaj crkve trebalo ostaviti van dnevne politike. Kako je kazao, SPC se opredijelila da "skine rukavice" i da govori iz pozicije političkog subjekta.
“Na nama je da ih pobijedimo i to ćemo sa zadovoljstvom učiniti, ali oni će podnijeti odgovornost jer će teret njihovog poraza imati tragove na ono što je dalje pitanje crkve", rekao je Đukanović.
On je poručio da se varaju svi koji misle da bi litije mogle ugroziti ono sto su temeljne vrijednosti društva.
"Suočavali smo se sa mnogo opasnijim rizicima. Veoma odgovorno ćemo voditi računa o onome sto su naše obaveze prema Crnoj Gori i njenom imidžu u svijetu", kazao je Đukanović.
Kako je naveo, niko ne treba da se nudi za hapšenje, ali svako ko misli da može ostati van domašaja pravnog sistema Crne Gore „grdno se prevario“.
On je kazao da su osnovni prigovori iz crkvenih krugova da li neko ko nije vjernik može da se bavi crkvenim pitanjima.
"Nema težeg izazova za Crnu Goru nego da prevaziđe svoju podijeljenost. Ako ste na vlasti, preporučljivo je da budete odgovorni. Problem je nastajao, učvršćivao se i narastao tokom vijekova i trebaće malo duže vremena da problem prevaziđemo", kazao je Đukanović.
On je rekao da je Crna Gora pokazala da je multietnička demokrtija na Balkanu moguća.
"Unutar pravoslavnog stanovništva imamo najdublju moguću podjelu. Je li odgovorno ignorisati? Odgovornost kao predsjednika države mi nalaže da se time bavim", kazao je Đukanović.