Tijana Kotarac iz Turističke organizacije Budva rekla je za TV Vijesti da u tom gradu na crnogorskom primorju trenutno boravi 4.500 turista od čega su 3.500 domaći turisti.
Korona virus je "smrt" za turizam. Ova grana privrede, koja najviše "živi" tokom ljetnje sezone, pogotovo u državama kojima je ona značajan dio nacionalnog budžeta, trpi velike gubitke koje još niko ne može potpuno da procijeni i sagleda.
Crna Gora je jedna od zemalja koja je u velikom problemu zbog nedostatka turista, pogotovo iz drugih zemalja, a prije svega iz Srbije, koji su, tradicionalno najbrojniji gosti. Zbog epidemioloških mjera i zabrana, građanima Srbije nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru i takvo stanje potrajaće najmanje do kraja jula.
U Budvi neobična tišina za ovo doba godine. Nema graje na plažama, nema gužvi, kafići u Starom gradu prazni...
Tijana Kotarac iz Turističke organizacije Budva rekla je za TV Vijesti da je teško procijeniti koliki su gubici turističke privrede i da će se to vidjeti na kraju godine.
"Sve se nadamo da bi avgust, septembar, oktobar mogli da nadoknade ove gubitke koje su od februara ili marta evidentni ne samo u Budvi već u cijeloj Crnoj Gori... S obzirom na to da budžet zavisi od naplate boravišne takse, ne raspoložemo velikim sredstvima, ali se nekom kreativnošću, borbenošću borimo", rekla je ona.
Ova podgorička televizija intervjuisala je i jednog od ugostitelja. Petro Antonioli sleže ramenima: "Trenutno nemamo gostiju, nismo ih ni imali, imali smo samo otkazivanje rezervacija. Posljednje goste smo imali prošle godine".
Upitan kakva je strategija ugostitelja, on kaže da je nema.
"Zajedničkog dogovora i nastupa nema i to je veliki minus za naše tržište, jer treba da se stvori zajednica, udruženje gdje će ljudi da razgovaraju, implementiraju elemente da se rješavaju ovakve situacije", dodaje.