U Specijalnom sudu u Beogradu danas je Darko Šarić proglašen krivim "pranje novca" od prodaje droge.
Darko Šarić je osuđen na devet godina zatvora.
Šarić nije htio da dođe na izricanje presude.
U toku je čitanje presude za ostalih 16 optuženih u ovom slučaju.
Šariću je za pranje novca izrečena kazna od sedam godina, a za potstrekavanje drugih na pranje novca četiri godine zatvora, a kao jedinstvenu kaznu sud mu je izrekao devet godina, naveo je sudija u postupku Siniša Petrović.
Pred Specijalnim sudom u Beogradu u 11 sati počelo je ročište na kojem se izriče prvostepena presuda Darku Šariću i njegovim saradnicima povodom optužbi da su u Srbiji "oprali" više od 20 miliona evra prljavog novca, za koji se vjeruje da je stečen krijumčarenjem kokaina.
Sudija Siniša Petrović prvo je počeo s prozivkom ko je prisutan u sudnici a onda je rekao: Obaviješten sam od strane straže da Darko Šarić ne želi da prisustvuje, što je njegovo pravo...
Petrović je potom je počeo i izricanje presude: Nakon održanog pretresa, veće je većinom glasova donijelo presudu, a ja je objavljujem: Darko Šarić kriv je što je prljav novac kriminalne grupe od šverca kokaina ubacivao u legalne tokove tako što je investirao u legalne tokove.
Podsjetimo, u završnjim riječima na suđenju tužilaštvo je predložilo sudu da Šarića i ostale osudi na maksimalne zatvorske kazne za krivična djela za koja se terete, dok su Šarić i ostali optuženi tražili oslobađanje od optužbi.
Za krivično djelo pranje para za koje se Šarić i ostali terete zaprijećena je kazna do 12 godina zatvora. Za udruživanje u kriminalnu grupu do pet godina.
Šarić je u drugom postupku zbog organizovanja grupe za krijumčarenje kokaina, u decembru 2018. godine osuđen na 15 godina zatvora i sada se čeka odluka Apelacionog suda po žalbama u tom slučaju.
Tužilaštvo tvrdi da su Šarić i ostali "oprali" oko 22 miliona evra, zarađenih prijumčarenjem kokaina, a optuženi su to negirali.
Prema navodima optužnice za pranje para, novac od prodaje kokaina koji je nabavljan u zemljama Južne Amerike prebacivan je u Srbiju preko ofšor kompanija i uplaćivan na račune domaćih preduzeća i pojedinih banaka. Ova sredstva korišćena su za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta. Novac je, između ostalog, ulagan i u novosadski hotel "Putnik", "Mitrosrem" iz Sremske Mitrovice, "Palić" iz Subotice, brojne nekretnine na Zlatiboru. Optuženi se, međutim, brane da su investirali u preduzeća i zemljišta, ali i da je riječ o legalno zarađenom novcu.
Šarić se, nakon višegodišnjeg bjekstva, 18. marta 2014. godine predao srpskim vlastima, nakon čega je uhapšen i od tada se nalazi u pritvoru.
Pred Specijalnim sudom u Beogradu u 11 sati počelo je ročište na kojem se izriče prvostepena presuda Darku Šariću i njegovim saradnicima povodom optužbi da su u Srbiji "oprali" više od 20 miliona evra prljavog novca, za koji se vjeruje da je stečen krijumčarenjem kokaina.