U dobojskoj bolnici do sada je evidentirano 250 pacijenata kojima je određena dijagnoza "poplavnog sindroma". To je, prema ocjenama stručnjaka, tek početak masovne pojave...
Oni koji poznaju Đokića kažu da nije psihički bolesnik, nego je nakon katastrofalnih poplava koje su u maju zadesile Doboj došao na ivicu beznađa, zbog čega je i pokušao da se ubije.
Đokić je samo jedan od Dobojlija koji boluju od "poplavnog sindroma", do sada nepoznatog poremećaja, bar na ovim prostorima, piše "Euro Blic".
Kod dobojske djece uočeni su simptomi traume izazvane poplavama, koja se manifestuje, između ostalog i kao povećana razdražljivost, strah od mraka ili "igra poplave". To je konstatovano 19. avgusta ove godine na sastanku aktera lokalne zajednice koji se bave unapređenjem i poboljšanjem mentalnog zdravlja.
Neuropsihijatri i psiholozi iz Doboja suočeni su sa novim izazovom jer sve više njihovih sugrađana osjeća psihološke tegobe nakon poplava u kojima su izgubili svu imovinu. To, međutim, ljekare ne iznenađuje.
Do sada je u Opštoj bolnici Doboj evidentirano oko 250 pacijenata kojima je određena dijagnoza "poplavni sindrom", što je prema ocjenama stručnjaka, tek početak masovne pojave.
Načelnik Odjeljenja za neuropsihijatriju dobojske bolnice dr Vjekoslav Kovačević ističe da su osnovni simptomi ovog sindroma bezvoljnost i strah.
"Moguće su psihoze i depresije, kao i povećan krvni pritisak i šećer u krvi. U pravilu se javlja nesanica, te strah od vode i ponovne poplave", pojašnjava dr. Kovačević.
Prema njegovim riječima, za tridesetak pacijenata koji boluju od ovog sindroma propisane su redovne kontrole, dok je u liječenje uključen i Centar za mentalno zdravlje iz Doboja. Proces liječenja može biti težak i dugotrajan.
"Za osobe sa ovim simptomima su najbitnije druženje i komunikacija", naglašava dr Kovačević. On navodi da medicinski tretman, u zavisnosti od simptoma, obuhvata terapiju lijekovima i poseban oblik razgovora sa ljekarom specijalistom.
Ljekar Šefik Hedžić iz Zenice kaže da pojava "poplavnog sindroma" nije zaobišla ni ovaj grad. Ipak, broj pacijenata koji se javljaju sa ovim simptomima je daleko manji u odnosu na Doboj.
"Taj strah se povećava činjenicom da dolazi zima, hladnoća, kiše i snijeg, tako da psihičke smetnje postaju sve izraženije", naglašava dr Hedžić.
Procjenjuje se da je šteta u Doboju od majskih poplava oko 300 miliona KM. Evidentirano je oko 3.950 poplavljenih domaćinstava. Uništeno je 720 firmi - 500 malih i 220 većih preduzeća, a oštećene su škole, zdravstvene i druge javne ustanove.
Podsjetimo se potresnog videa Dragana Gajanovića iz maja ove godine, koji slikovito govori o razmjerama kataklizme koja je pogodila Doboj.
Najaktuelnije vijesti pratite na našoj Facebook stranici - MONDOBIH, kao i na Twitteru @MondoBH.