• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Američka paravojska nudi odštetu Krajišnicima?

Autor mondo.rs

Američka firma MPRI, instruktora i snabdjevača hrvatske vojske za akciju Oluja, protiv koje su Srbi iz Krajine poveli spor pred sudom u Čikagu, ponudila je Krajišnicima nagodbu.

Federalni sud u Čikagu je prošlog oktobra djelimično prihvatio tužbu Krajišnika, a sudija Džon Li odlučio je da agenciji MPRI treba suditi prema američkom zakonu zbog uništene imovine krajiških Srba, pišu "Večernje novosti".

Srbi traže 10,4 milijarde dolara

Spor protiv američkog MPRI pokrenula je grupa Srba iz bivše Republike Srpske Krajine, koji su u "Oluji" 1995. godine, hrvatske vlasti prisilile da napuste svoje domove. Oni su u ime svih 200.000 prognanih Krajišnika podnijeli kolektivnu tužbu Federalnom sudu u Čikagu protiv pravnih nasljednika agencija MPRI zbog savjetovanja, obučavanja i opremanja hrvatske vojske za operaciju "Oluja". Zatražena je i naknada nematerijalne štete u iznosu od 10,4 milijardi dolara.

U decembru je održano ročište na kojem je tužena strana pristala da se povedu razgovori o nagodbi.

Direktor dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac ocjenjuje ponudu o nagodbi kao pozitivan pomak za srpsku stranu u procesu koji traje od 2010. godine.

"To je pomak u pozitivnom smjeru za našu stranu, jer se do sada poricala svaka odgovornost i zahtijevalo odbacivanje svih tužbenih zahtjeva, kao i da se Sud proglasi nenadležnim", rekao je Štrbac.

On je naveo da bi sud u Čikagu trebalo da u narednih desetak dana imenuje medijatora, koji bi krajem marta ili početkom aprila mogao da pozove obe strane i izloži plan medijacije.

Čitav proces će, prema riječima Štrpca, vjerovatno trajati godinu dana, jer medijator treba da se upozna sa dokazima, a kada se dođe do prijedloga nagodbe ona će posredstvom suda biti dostavljena obema stranama.

"Taj prijedlog može biti prihvaćen iz prve ili će se pogađanje nastaviti, a možda ga nijedna strana ne prihvati i tada bi se, po pravnoj logici, nastavio sudski proces", kaže Štrbac.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE