• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oduzmu vozila, pa "počaste" lopove

Autor mondo.ba

Od oko 2.000 automobila, koji su nakon oduzimanja deponovani u skladištima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, ostale su olupine, jer su sa njih pokradeni dijelovi.

Skladište automobila u Banjaluci, iako je pokriveno video-nadzorom, pretvoreno je u auto-otpad i u njemu gotovo da ne postoji nijedan automobil koji je u voznom stanju. Identična situacija je i u ostalim skladištima UIO, a Tužilaštvo BiH otvorilo je istragu zbog sumnje da su dijelovi pokradeni, piše "Glas Srpske".

Kada su oduzeti, uglavnom zbog carinskih prekršaja, svi automobili su bili u voznom stanju. Dugogodišnja neodlučnost institucija šta da urade s njima, zub vremena i lopovi uzeli su danak, pa su automobili vrijedni milione maraka pretvoreni u olupine. Zanimljivo je da je godišnji ceh za čuvanje oduzetih vozila iznosio oko 350.000 maraka, a uprkos velikim izdvajanjima, od njih je ostala samo gvožđurija.

U skladištu u Dervišima kod Banjaluke nalazi se više od stotinu automobila, ali je malo koji u voznom stanju. Većina ih je bez točkova, vrata, farova, sjedala, vjetrobranskih stakala, branika, a da su lopovi nesmetano operisali svjedoči činjenica da mnoga vozila nemaju motore i mjenjače. U oči upada da su sa automobila skidani uglavnom dijelovi koji se mogu lako prodati.

Na organizovanu krađu ukazuje činjenica da su sa automobila deponovanih u skladištima UIO u više gradova poskidani uglavnom isti dijelovi. S obzirom na to da su razmjere krađe ogromne, sumnja se da iza njih stoji organizovana kriminalna grupa, koja je imala saradnike kod nadležnih za obezbjeđenje skladišta.

U Ministarstvu transporta i komunikacija BiH su kazali da istragu o krađi dijelova vodi Tužilaštvo BiH i da bi ona uskoro mogla rezultirati podizanjem optužnice. U Tužilaštvu BiH su rekli da ne mogu govoriti o ovom slučaju.

Na inicijativu Ministarstva transporta i komunikacija formirana je radna grupa koja treba da utvrdi u kakvom su stanju oduzeta vozila. Prema informacijama, koje su do sada prikupili, više od 95 odsto vozila je uništeno. Sekretar Ministarstva transporta i komunikacija BiH Igor Pejić rekao je da je na njegovu inicijativu formirana radna grupa u kojoj su predstavnici UIO, Agencije za istrage i zaštitu i nadležnih ministarstava unutrašnjih poslova i ona je svoj posao privela kraju.

"Na parkinzima se nalazi oko 2.000 automobila. Nema prepreka da ta vozila budu izuzeta iz postupka homologacije, ali ona moraju biti u voznom stanju. Problem je što ih 95 odsto nije u takvom stanju. Sva vozila su u vrijeme kada su zaplijenjena bila u voznom stanju i od tada su pod nadzorom, ali su ipak devastirana", rekao je Pejić.

On je dodao da je ta vozila trebalo iskoristiti, a ne pustiti da budu uništena.

Legla zmija

U automobilima su tokom dugogodišnjeg ležanja u skladištima nastala legla zmija. Iako su skladišta pod nadzorom, u nekima je naslagano pet automobila jedan na drugi, čime su potpuno uništeni.

"Na parkinzima se nalaze terenci koji propadaju, a imamo slučajeve gdje vatrogasci na leđima nose vodu i gase požare, jer nemaju vozila za nepristupačne terene. Mnogo je službi i ustanova kojima bi ovi automobili dobrodošli, ali za to nije bilo sluha", pojasnio je Pejić.

U UIO BiH su rekli da se radi o vozilima oduzetim zbog carinskog prekršaja. Najveći dio je preuzet od bivših entitetskih carinskih uprava i oduzeti su još 2003. i 2004. godine. U UIO ističu da su u više navrata pokušali da riješe ovaj problem, ali bezuspješno.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE