Prema procjenama Zavoda za zapošljavanje u Srpskoj radi više od 60.000 radnika na crno. Podaci Saveza sindikata još su crnji- po njihovoj računici, za čak 80.000 radnika poslodavci ne uplaćuju doprinose.
Da je većini teško ući u trag, svjedoči činjenica da su republički inspektori prošle godine od provjerenih 13.800 radnika, samo 823 zatekli bez ugovora o radu. Ipak jedan i više nego očigledan primjer im je promakao, a otkrio ga je glavni republički revizor Duško Šnjegota.
Bivši ministar rada Petar Đokić je, kaže, krajem prošle godine, na novoj funkciji radio na crno. Đokić se pravda da je u pitanju tehnička greška koju je brzo ispravio.
“Ja sam to objasnio nekoliko puta da je u skladu da zakonom zaključen ugovor o radu, ali samo tih 3-4 dana, koliko sam prešao iz jednog u drugo ministarstvo taj se ugovor nije obnovio. E to je, samo zbog toga”, objašnjava Đokić za ATV.
U Savezu sindikata za ovaj slučaj danas su prvi put čuli i nemalo se iznenadili.
“Bez obzira na razlog i vremenski period, rad na crno je nedopustiv”, poručuje Ranka Mišić.
Posebno je iznenađuje činjenica da se radi o ministru koji je vodio resor rada i koji je trebalo da spriječava kršenja radničkih prava.
“Ne mogu da vjerujem da je ministar sebi dozvolio da se nađe u situaciji da radi na crno, da je neprijavljen, prosto nevjerovatno, ali eto”, kaže Ranka Mišić.
Mišićeva upozorava da neprijavljivanje zaposlenih najgrublje potkradanje države, a da u Srpskoj tako zarađuje čak trećina radnika. Budžetu, kaže, štete i poslodavci koji su prijavili radnike, ali za njih ne uplaćuju doprinose.
Potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca Saša Trivić za svoje radnike redovno izmiruje obaveze. Zbog toga mu smeta što poslodavci u privatnom i javnom sektoru nisu u istom položaju.
“Ja ne vjerujem da je u ovom slučaju bilo ko iz Vlade, ne mislim da je odgovoran Petar Đokić, ali neko iz njegovih stručnih službi nije odgovarao. Znači trebamo biti ravnopravni i ministar Đokić, službenik i ja kao poslodavac, a ovo je dokaz da nije baš tako“, rekao je potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca Saša Trivić.
Dok poslodavci smatraju da bi se broj radnika na crno smanjio usvajanjem novog Zakona o radu, sindikalci su uvjereni da bi nadležni time još više narušili radnička prava. Dok se oni ne dogovore, većini građana je bitno rade- bili prijavljeni ili ne.
Za poslodavce koje inspektori uhvate na djelu slijedi kazna od dvije do 15.000 maraka.