Uprkos visokim temperaturama u banjalučkim ambulantama nije povećan broj pacijenata. Građanima se savjetuje izbjegavanje boravka na suncu od 10 do 17 časova, kao i konzumiranje "teških" obroka.
Portparol Doma zdravlja Banjaluka Dijana Ožegović potvrdila je za MONDO da se zbog tegoba uzrokovanih vrućinom ljekarskim službama uglavnom javljaju stariji pacijenti i hronični bolesnici.
Sudeći po prognozama meteorologa i stručnjaka iz ove oblasti, tokom ovog ljeta očekuje nas "pakao" sa dnevnim temperaturama i do 40 stepeni.
Iz banjalučkog Doma zdravlja napominju da će u narednom periodu biti veoma visoka temperatura koja može da izazove određene zdravstvene probleme.
"Pri pojavi uporne glavobolje, vrtoglavice ili povraćanja, ljekari savjetuju da se građani jave porodičnom ljekaru", poručila je Ožegovićeva.
Kao zaštitu od ljetnih vrućina ljekari savjetuju izbjegavanje boravka na suncu kada je sunčevo zračenje najjače, nošenje odgovarajuće odjeće svjetlijih boja, kao i šešira i sunčanih naočara, dok se starijim osobama i hroničnim bolesnicima savjetuje obavezno uzimanje propisane terapije.
Takođe je važno prilagoditi fizičke aktivnosti vremenskim prilikama, izbjegavati obilne i masne obroke, te uzimati što više voća, povrća i dovoljno tečnosti, odnosno vode i prirodnih voćnih sokova.
Najtopliji gradovi u BiH danas bili su Mostar i Višegrad, gdje je izmjereno 36 stepeni Celzijusovih.
Prema najavama meteorologa do srijede se očekuje temperatura vazduha od 33 do 38 stepeni, a u srijedu, koja će biti najtopliji dan u ovom toplotnom talasu, najviša dnevna temperatura iznosiće od 35 do 40 stepeni Celzijusovih.
U četvrtak će jutro u Bosni biti pretežno oblačno sa slabom kišom, nakon čega slijedi razvedravanje i dnevne temperature od 26 do 30 stepeni, a na jugu do 36 stepeni.
Zbog visoke temperature vazduha, kao i UV indeksa, Federalni hidrometeorološki zavod izdao je narandžasto upozorenje za perdiod od 6. do 8. jula, u intervalu od 13 do 17 časova.