Na području Bijeljine, Banjaluke i Zvornika, u akciji kodnog naziva "Lavina", pripadnici Sipe uhapsili su deset osoba zbog organizovanog kriminala "teškog" 123 miliona KM.
Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH (Sipa) u okviru operativne akcije koja se od jutros provodi na području Bijeljine, Banjaluke i Zvornika uhapsili su deset osoba zbog postojanja osnova sumnje da su počinili organizovani kriminal.
Među uhapšenima su i Slavica Injac, direktorica Agencije za bankarstvo RS i Snežana Vujnić, direktorica Investiciono - razvojne banke RS, potvrđeno je "Nezavisnim novinama" u vrhu bezbjednosnih agencija u BiH.
Akcija je rezultat, kako je saopšteno iz Tužilaštva BiH, višemjesečne istrage krivičnih djela i nezakonitosti vezanih za Bobar banku, niz povezanih pravnih osoba iz grupacije Bobar i bankarski sektor. Uhapšeni su i radnici Bobar banke Petar Cacanović, Radmila Đurišić, Sonja Kurtuma, Ana Mirosavljević, Batrić Đutišić, Zdravko Dubov, javljaju "Nezavisne".
Uhapšeni se sumnjiče za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, zloupotrebu ovlaštenja u privredi, pranje novca, falsifikovanje ili uništavanje službene isprave, neprijavljivanje pripremanja krivičnog djela i falsifikovanje ili uništavanje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava, saopšteno je iz Sipe.
Ova lica sumnjiče se da su kao pripadnici zločinačkog udruženja počinile niz nezakonitosti u poslovanju Bobar banke, prvenstveno u dodjeli kredita u višemilionskim iznosima, kao i nezakonitih bankarskih garancija za razne poslove, uz kršenje procedura i garancija propisanih Zakonom o bankama Republike Srpske, te su na taj način nanijeli štetu i omogućili sticanje nezakonite imovinske koristi u iznosu od oko 123 miliona KM.
Pripadnici Sipe pretresaju objekte na tri lokacije na području Bijeljine i Banjaluke s ciljem pronalaženja i privremenog oduzimanja dokumentacije i drugih predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem postupku.
Uhapšeni će biti privedeni u službene prostorije Sipe radi kriminalističke obrade, nakon čega će se, shodno uputstvima postupajućeg tužioca Tužilaštva BiH, odlučiti o njihovom daljem statusu.
TUŽILAŠTVO BIH: NAČINJENA ŠTETA KREDITNOM REJTINGU BIH
Iz Tužilaštva BiH ranije danas saopšteno je da su pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH lišili slobode više osoba osumnjičenih da su oštetili Bobar banku i bankarski sektor za oko 123 miliona KM i na taj način nanijeli štetu bankarskom sistemu u finansijskom statusu BiH.
U ranim jutarnjim časovima, realizovana je akcija kodnog naziva "Lavina" prema nalogu Tužilaštva BiH u kojoj učestvuje više desetina policijskih službenika Sipe uz podršku MUP-a Republike Srpske, navodi se u saopštenju.
Akcije Tužilaštva BiH i Sipe rezultat je višemjesečne detaljne istrage krivičnih djela i nezakonitosti vezanih za Bobar banku, niz povezanih pravnih osoba iz grupacije Bobar i bankarski sektor.
Uporedo sa hapšenjima vrše se i pretresi osumnjičenih.
Ova lica osumnjičena su da su kao grupa pripadnika međusobno povezanog i organizovanog zločinačkog udruženja, u međusobnom dogovoru, počinili niz nezakonitosti u poslovanju Bobar banke, prvenstveno u dodjeli kredita u višemilionskim iznosima, kao i nezakonitih bankarskih garancija za razne poslove, uz kršenja procedura i garancija propisanih Zakonom o bankama Republike Srpske.
Oni su na taj način nanijeli štetu i omogućili sticanje nezakonite imovinske koristi u iznosu od oko 123 miliona KM, a ovaj iznos dostiže više od 10 odsto budžeta svih institucija BiH, navedeno je iz Tužilaštva BiH.
Počinioci su davali kredite i bankarske garancije bez poštivanja zakonom propisanih procedura, plasirane preduzećima i privrednim subjektima različitih vlasnika koji su povezani ili su suvlasnici Bobar banke, te su znali da se naplata sredstava neće moći realizovati i da su korištene nezakonite garancije, te da će nastupiti šteta koja će prouzrokovati stečaj banke i ozbiljne potrese u bankarskom sektoru BiH, navodi se u saopštenju.
Iz Tužilaštva ističu da su ovakve nezakonite aktivnosti nanijele veliku štetu kreditnom rejtingu BiH i dovele do toga da se MMF aktivno uključi u analizu dešavanja u bankarskom sektoru.
Takođe, ovakvim aktivnostima su ugroženi depoziti različitih pravnih i fizičkih osoba, koji su bili deponovani u Bobar banci, uključujući sredstva gradova, opština, preduzeća, zdravstevnih zavoda, PIO fondova, elektroprivreda, fizičkih osoba, te je nanesena višemilionska šteta Agenciji za osiguranje depozita BiH.
Akciji je prethodila duga i temeljna istraga i prikupljanje dokaza, te će se istraga nastaviti u pravcu podizanja optužnice protiv odgovornih osoba, a istraga obuhvata i druge osobe koje nisu lišene slobode.
Uhapšeni su osumnjičeni za krivična djela organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelom zloupotreba ovlaštenja u privredi, zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, pranje novca iz člana i falsifikovanje ili uništavanje službene isprave.
Tužilaštvo BiH, Sipa i partnerske policijske i bezbjednosne agencije provešće sve potrebne aktivnosti u borbi protiv krivičnih djela finansijskog kriminala, kojima se ostvaruje nezakonita imovinska korist u velikim iznosima za počinioca i kojima se ugrožava bankarski sektor i finansijski i monetarni sistem stabilnosti BiH, navodi se u saopštenju.