Koordinacija srpskih organizacija u Mostaru ponudila prijedlog za rješenje problema neodržavanja izbora u Mostaru, predloživši da to bude jedinstven grad i jedna izborna jedinica.
Predsjednik Koordinacionog odbora Dušan Golo naglasio je da se mostarski Srbi zalažu za Mostar kao jedinstven grad sa mjesnom samoupravom, te da su srpska udruženja izašla sa svojim prijedlogom jer u prijedlozima HDZ-a BiH i SDA nema treće strane, niti su tretirani srpski interesi.
"Niko neće da popusti. Zbog toga smo mi pokušali naći sredinu", rekao je Golo.
On je naglasio da je Mostar dejtonska kategorija i zbog toga se moraju poštivati prava i ravnopravnost sva tri naroda.
"Srbi nemaju lijevu i desnu obalu, istočnu i zapadnu stranu. Mi živimo u cijelom Mostaru. Mostar nije poput ostalih gradova. Srbi su u Mostaru dobili više u Dejtonu nego što to imaju sada jer su nam prava samo umanjivana", ukazao je Golo.
On je naglasio da Srbi u Mostaru žele biti dio rješenja, a ne bilo kakvih blokada, kao i da je za Srbe najprihvatljiviji prijedlog koji je ponudio Centar za mir i multietničku saradnju, sa određenim doradama.
Golo je naveo da su dobili obećanja od srpskih predstavnika u institucijama vlasti na svim nivoima u BiH da će se založiti za zaštitu položaja srpskog naroda u Mostaru.
Član Koordinacije Predrag Šupljeglav rekao je na konferenciji za novinare da bi Srbi jednom izbornom jedinicom i biranjem sa jedne liste najlakše mogli izabrati svoje predstavnike u Gradsko vijeće Mostara.
"Mi možemo ponuditi i drugačija rješenja i eventualno prihvatiti izborne jedinice, ali pod uslovom da svaka izborna jedinica daje predstavnika iz svakog konstitutivnog naroda", naveo je Šupljeglav.
Prema njegovim riječima, srpski prijedlog je i to da je se zaštita vitalnog nacionalnog interesa u Gradskom vijeću obezbjeđuje posredstvom klubova naroda, a da se zaštita u izvršnoj vlasti obezbijedi izborom gradonačelnika i dva zamjenika gradonačelnika.
Šupljeglav kaže da bi zamjenici gradonačelnika imali uticaj kada je riječ o donošenju budžeta i zapošljavanju.
Na konferenciji je rečeno i to da je situacija u Mostaru trenutno takva da su svi nadzorni i upravni odbori javnih preduzeća dvonacionalni i u njima nema Srba. U budžetu grada Mostara koji iznosi oko 57 miliona KM ove godine je za srpske projekte izdvojeno tek 105.000 KM. Od 500 zaposlenih u Gradskoj upravi samo je 30 Srba.
Mostar je do sada imao specifična izborna pravila koja je 2004. donio tadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun da bi ujedinio Mostar. U Gradsko vijeće Mostara birano je maksimalno po 15 Hrvata i Bošnjaka, četvoro Srba i jedan iz reda ostalih.
Hrvati su bili nezadovoljni takvim rješenjima, jer glasovi Bošnjaka vrijede više od glasova Hrvata u Mostaru, pa su hrvatski delegati u Domu naroda parlamenta BiH prije pet godina pokrenuli apelaciju na Ustavnom sudu BiH koji je naložio parlamentu BiH da promijeni dio Izbornog zakona BiH, o načinu izbora vijećnika u Gradsko vijeće Mostara.
Zbog nemogućnosti dogovora o tim izmjenama lokalni izbori 2012. godine u Mostaru nisu održani.
Da bi Mostar, nakon osam godina, na jesen imao izbore, potrebno je do početka maja postići dogovor o izmjenama Izbornog zakona BiH u dijelu za grad Mostar i izmjenama Statuta Mostara koje je naložio Ustavni sud BiH.