• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Ne odustajemo od Sane!" FOTO

Autor Anadolija

Današnjem protestnom izletu do izvora Sane pridružili su predstavnici ekoloških organizacija iz Austrije, Njemačke, Slovenije te ekoloških organizacija iz gradova iz sliva Sane, ali i kajakaši Evrope

"Koalicija za Sanu" danas je šestu godinu zaredom organizovala protestni izlet na izvorištima rijeke pod sloganom "Ne odustajemo od Sane" na kojem je od nadležnih institucija RS zatraženo obustavljanje izgradnje male hidroelektrane "Medna" kako bi se sačuvali jedno od najljepših prirodnih naslijeđa Bosne i Hercegovine.

"Ovo je već sedma godina kako se borimo protiv hidroelektrane 'Medna'. Njena izgradnja je započela prošle godine, međutim mi ne odustajemo od naših aktivnosti. Protestnim izletom na izvorima Sane ukazujemo investitoru Kelagu iz Austrije da ono što ovdje radi mimo je i zakona i volje građana. Lokalno stanovništvo je bilo protiv njene izgradnje, a i struka je rekla da hidroelektrana ne smije biti izgrađena na ovako vrijednom području, a i austrijske i svjetske ekološke organizacije su na našoj strani. Ovakvim protestnim izletom na izvorišta Sane nastojimo da još jednom da napravimo pritisak i na naše donosioce odluka i na investitora Keloga", izjavila je za Anadolu agency predsjednica Centra za životnu sredinu Nataša Crnković.

Ona je kazala da su do sada imali 10 sudskih sporova, koje je Koalicija i Opština Ribnik podnijela protiv više entitetskih ministarstava i napomenula da trenutno očekuju presudu Vrhovnog suda RS po izdatoj ekološkoj dozvoli.

"Koalicija za Sanu", koju čine 23 NVO iz lokalnih zajednica iz sliva Sane i Banjaluke, izradila je Studiju ekonomske neopravdanosti i dokazala neisplativost ovog projekta i negativan finansijski efekat po budžet opština i RS u iznosu oko milion KM.


"Protiv smo izgradnje ove hidroelektrane i protiv ovog projekta iz razloga, jer je on vrlo štetan i nema niko od njega koristi. Nazvan je obnovljivi izvor energije, a on je ustvari neobnovljivi izvor energije, jer kad se nešto uništi, nikad se ne može povratiti. Ova hidroelektrana će proizvoditi pet megavata električne energije, što je smiješna stvar. Pokušali smo se legalnim putem kroz institucije boriti protiv njene izgradnje, ali smo svugdje zaobiđeni", rekao je Boro Jakovljević.

Dodao je da se plaši invazije investitora na prirodne ljepote, koje su još jedino bogatstvo koje RS posjeduje i naglasio da se ono može daleko ljepše iskoristi kroz razvijanje turizma

Iz "Koalicije za Sanu" pitaju zašto je RS odustala od toga da se tok rijeke Sane uredi kao park prirode što je predviđeno Prostornim planom RS, odnosno zašto nije zaštićena rijeka Sana koja je Uredbom o kvalifikaciji voda i kategorizaciji vodotoka, koju je usvojila Vlada RS, svrstana u prvu kategoriju.

Prema njihovim riječima, dosadašnjom radovima na izgradnji HE "Medna" je izvršena značajna promjena na terenu i karakteristikama prirodnog okruženja, čime je u značajnoj mjeri izvršen uticaj na floru i faunu i kompletan sistem tog područja.

"Izgradnjom HE 'Medna' trasiran je put ka uništenju jednog od navažnijih vodotokova u kojem obitava riba mladica, koja je ugrožena vrsta u Evropi. Rijeka Sana je jedna od šest najznačajnijih rijeka u svijetu za ovu globalno ugroženu vrstu ribe", rekao je Ulrich Eichelmann iz organizacije "River Watch".


On je napomenuo da su od 1999. godine Njemačka i Austrija utrošile 45 miliona eura na otklanjanju brana na njihovim rijekama kako bi spasile riblji fond, a da kompanija Kelog sa podizanjem hidroelektrane na izvorištima Sane, radi na uništavanju jedne od najugroženije vrste ribe, koja ne može obitavati u rijekama na kojima su podignute hidroelektrane.

Rekao je da se ne mogu kriviti samo investitori, već i domaći političari koji svojim odlukama omogućuju da se grade ove male elektrane i upropaštavaju rijeke, te pomenuo da je na rijekama Balkana predviđena izgradnja preko 2.000 hidroelektrana.

Današnjem protestnom izletu pridružili su predstavnici ekoloških organizacija iz Austrije, Njemačke, Slovenije te ekoloških organizacija iz gradova iz sliva Sane, ali i kajakaši Evrope, koji su veslali Sanom.

Oni će, predvođeni nekadašnjim slovenačkim olimpijcem Rokom Rozmanom pod sloganom "Sačuvajmo rijeke Balkana - zaustavimo navalu brana" od 16. aprila do 20. maja od Slovenije do Albanije, veslati na 18 ugroženih balkanskih rijeka u osam zemalja.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE