Novim standardom ishrane u predškolskim ustanovama u Srpskoj predviđa se ukidanje određenih namirnica, a uvode se svježi proizvodi i užine od voća
Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske predstavili su danas u Banjaluci nove standarde ishrane za planiranje jelovnika u predškolskim ustanovama za djecu uzrasta od prve do šeste godine, te uputstvo kako ove standarde primjenjivati.
Ministarstvo prosvjete i kulture privodi kraju izradu pravilnika o načinu ostvarivanja ishrane, njege, preventivno-zdravstvene i socijalne zaštite djece u predškolskoj ustanovi koji se ne odnosi samo na pravilnu ishranu nego i na zdravstvenu i socijalnu zaštitu djece i generalno povećanje kvaliteta usluga u predškolskim ustanovama.
Pomoćnik ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Radmila Kocić Ćućić istakla je da će primjena ovih dokumenata biti uslov za rad predškolskih ustanova u Srpskoj.
"Znamo da je ishrana važna ne samo za rast i razvoj nego i za stvaranje navika u ovoj dobi, ali i sprečavanje bolesti nastalih zbog nepravilne ishrane", rekla je Ćućićeva na danas održanoj konferenciji za novinare u Banjaluci.
Pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Amela Lolić istakla je da su brojna istraživanja pokazala direktnu vezu između ishrane djece, ali i drugih uslova, u ranom rastu i razvoju i kasnije pojave masovnih nezaraznih bolesti.
Ona je naglasila da je oduvijek poznata veza između ishrane ljudi i zaraznih bolesti, ali da savremena medicina potvrđuje da je nepravilna ishrana faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih oboljenja, karcinoma i slično.
Koordinator aktivnosti u vezi sa unapređenjem ishrane djece u predškolskim ustanovama u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Dragana Stojisavljević rekla je da su se standardi pravilne ishrane i do sada primjenjivali u vrtićima u Srpskoj, ali da je novi dokument rađen u skladu sa najnovijim medicinskim saznanjima i prvi put nakon rata u BiH kao dokument sa jelovnicima.
Prema njenim riječima, primjena novih standarda u predškolskim ustanovama značila bi da se djeci, na primjer, neće više služiti paštete i viršle nego zamjenski namazi od svježe ribe i piletine, te da će se uvesti više užina od svježeg voća umjesto sokova sa vještačkim šećerima i aditivima.
Ona je dodala da je neohopdno da se uz pravilnu ishranu djece u vrtićima djeca i kod kuće pravilno hrane.
"Standardi ishrane za planiranje jelovnika u predškolskim ustanovama za djecu uzrasta od prve do šeste godine - jelovnici i normativi", biće dostupni u svim predškolskim ustanovama u Srpskoj, te drugim ustanovama za vaspitanje, obrazovanje i brigu o djecu, te javno dostupan na internet stranicama nadležnih ustanova kako bi bio dostupan i roditeljima čija djeca nisu obuhvaćena predškolskim obrazovanjem i kako bi ga primjenjivali i kod kuće.
Ovaj dokument nastao je uz podršku Unicefa u BiH.