Uvođenje novog jelovnika sa zdravijim namirnicama u predškolske ustanove RS moglo bi poskupiti cijenu boravka djece u privatnim vrtićima i do 30 odsto. Da li se slažete sa tim?
U Republici Srpskoj stupio je na snagu novi Pravilnik ishrane u predškolskim ustanovama u RS, kojim je predviđeno ukidanje "nezdravih" namirnica, poput pašteta, viršli, grickalica, a propisana upotreba svježih, organskih namirnica.
Novi pravilnik, izrađen u skladu sa preporukama Svjetske zdravstene organizacije, podrazumijeva ishranu zasnovanu na što više voća i povrća, sa ciljem spriječavanja i prevencije preuhranjenosti kod djece.
Međutim, iz privatnih vrtića upozoravaju da će uvođenje novog jelovnika poskupiti cijenu boravka djece u ovim ustanovama i do 30 odsto.
"Analizirali smo novi jelovnik i najvjerovatnije će doći do povećanja cijene. Još ćemo da vidimo da li možemo ovu promjenu da isfinansiramo iz postojećeg budžeta kojeg imamo, ili ćemo to morati proširivati. Smanjiti se nikako ne može.
Sagledavajući potrebe koje su izražene u jelovnicima, moja lična procjena je da može doći od 25 do 30 posto povećenja cijene", kaže za MONDO predsjednik Udruženja privatnih predškolskih ustanova RS Sanjin Buzadžija.
Kaže da na povećanja cijene ne utiču samo namirnice, već i novi propisani načini pripremanja obroka.
"Ustanove koje imaju svoje kuhinje moraće da povećaju i broj ljudstva, da bi se sve spremilo, pripremilo i na ovakav način iznijelo na konzumaciju.
Do sada smo imali doručak, ručak i užinu, a novi jelovnik predviđa doručak, užinu, ručak i užinu. Svi obroci se moraju iz pripremiti iz nekoliko komponenti namirnica, dakle sve se to treba postići i stići.
Smatram da je sve ovo malo preuranjeno i da bi bilo mnogo bolje da je novi pravilnik stupio na snagu naredne radne godine.
Ipak, pravilnik je izašao u Službenom glasniku i već je stupio na snagu, mi ćemo ga implementirati korak po korak", kaže Buzadžija, dodajući da odluka o eventualnom povećanju cijene boravka biti donesena do 12. novembra, kada bude sačinjen jelovnik po novom pravilniku.
Buzadžija smatra da je potrebno sarađivati sa roditeljima kako bi i oni kod kuće izmjenili način ishrane.
"Ako dijete u vrtiću ima jedan način ishrane, a kod kuće drugi, dolazimo do problema jer će opet kod kuće da dobije ono što mu je zabranjeno u vrtiću.
Većina privatnih predškolskih ustanova u protekle tri-četiri godine postepeno je izbacivala određene namirnice iz ishrane djece. Ukidali smo paštete, hrenovke, grickalice, čokoladice... Čak smo i prilikom proslava rođendana počeli sa ukidanjem čokoladica i grickalica, a uvodili smo voće i sokove sa većom koncentracijom voća.
Kad kažemo 'nezdrava' ishrana to pomalo grubo zvuči, stvara se ambijent da su predskolške ustanove, bilo javne ili privatne, do sada nezdravo hranile djecu. Postavlja se pitanje gdje je opravdanost takvog termina, mi smo samo namirnice i ishranu prenosili sa kućnog jelovnika u vrtićki.
Moje slobodno viđenje je da je ovaj novi jelovnik - terapijski. On je kretivan i kroz određene primjere može se lijepo implementirati u radu sa djecom, ali da bi to sve bilo ispoštovano, moramo se obratiti i roditeljima".
Buzadžija, koji je ujedno i vlasnik jednog privatnog vrtića u Banjaluci, kaže da će njegova ustanova već za sedam dana imati sastanke sa roditeljima gdje će ih upoznati sa novim jelovnikom i pozvati ih da i oni kod kuća počnu primjenjivati određene nove elemente u procesu ishrane.
"Što se tiče privatnog sektora, mi pozdravljamo svake novitete u programu predškolskog vaspitanja i obrazovanjam, samim tim novitetima mi poboljšavamo kvalitet rada predškolskih ustanova.
Novi jelovnik nije loš, maštovit je i mi ćemo ga primjenjivati, pa ćemo vidjeti kako će da bude usvojen", rekao je na kraju razgovora za MONDO Buzadžija.
Anketa
Da li biste platili vrtić 30 odsto više ukoliko bi obroci za djecu bili zdraviji?
-
Naravno, kvalitet hrane za djecu je najvažniji
28.43% (29)
-
Da, ali nisam sigurna / siguran da mogu to da priuštim
27.45% (28)
-
Ne, mislim da je hrana u vrtićima i do sada bila odgovarajućeg kvaliteta
44.12% (45)