• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Voće i povrće iz BiH može u EU bez carine, ali...

Autori mondo.ba Autori Agencije

Proizvođači iz BiH ponovo od danas mogu da koriste trgovinske povlastice, takozvane autonomne trgovinske mjere, za određene poljoprivredne proizvode, uključujući voće i povrće, saopšteno je iz Delegacije EU u BiH.

U saopštenju se pojašnjava da to znači da će proizvođači iz BiH moći izvoziti te proizvode u EU bez ikakvih posebnih carina, što ih čini konkurentnijim na tržištu EU.

Ovo je rezultat privremene primjene od danas Protokola o prilagođavanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između EU i BiH kojim se uzima u obzir pristupanje Hrvatske EU, a koji je potpisan 15. decembra 2016. godine u Briselu.

EU pruža poseban i neograničen bescarinski pristup tržištu EU za gotovo sve poljoprivredne i prerađene prehrambene proizvode porijeklom iz zemalja zapadnog Balkana. Između 2000. i 2015. godine, BiH i ostale zemlje zapadnog Balkana imale su koristi od ovih "autonomnih trgovinskih mjera", navodi se u saopštenju.

Ove mjere omogućuju izvoznicima iz BiH da budu izuzeti od određenih carina EU na uvoz svježeg voća i povrća koje su povezane sa takozvanim sistemom ulaznih cijena, što će doprinijeti značajnoj ekonomskoj dobiti za poljoprivredni sektor zemlje, jer ekonomski subjekti dobijaju privilegovan pristup tržištu EU.

Sistem ulaznih cijena ima za cilj stabilizaciju tržišta EU tako što sprečava da visina cijena u zemljama koje nisu članice EU utiče na cijene unutar EU.

Ove posebne trgovinske mjere koje ukidaju sistem ulaznih cijena su bile produžene do 31. decembra 2020. godine Uredbom Evropskog parlamenta i Savjeta od 16. decembra 2015. godine.

Istom uredbom je svojevremeno suspendovana i primjena autonomnih trgovinskih mjera koje se tiču BiH od 1. januara 2016. godine, zbog tadašnjeg nepostizanja dogovora između EU i BiH o prilagođavanju SSP-a. Protokol o prilagođavanju SSP-a potpisale su dvije strane 15. decembra 2016. i privremeno se primjenjuje od 1. februara 2017. godine, te se čeka na ratifikaciju od EU i BiH.

Poljoprivrednici ne dijele optimizam

Međutim, poljoprivrednici u BiH, nisu baš optimistični. Iz Privredne komore RS saopšteno je da će SSP nanijeti veliku štetu poljoprivrednicima i prehrambenoj industriji. U novonastaloj situaciji, smatraju u Komori, neophodno je dodatne snage usmjeriti na podizanje svijesti domaćih potrošača o značaju kupovine domaćih proizvoda, te uspostaviti bolji nadzor nad tržištem.

"S tim u vezi, potrebno je cjelokupnu proizvodnju i u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH tretirati kao domaću, jer plasman proizvoda na cijelo tržište BiH, koje ima skoro četiri miliona stanovnika, nije zanemarivo. Na taj način, djelimično bi gubici, koje će primjenom adaptiranog SSP-a pretrpjeti domaća privreda, bili smanjeni", tvrde u Privrednoj komori Srpske.

Prepostavlja se da će najveći udar pretrpiti mljekari i proizvođači mlijeka u BiH.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pravda

Ta EU za kojom trče naši političari uništiće i privredu i poljoprivredu u BiH. Uzeće tržište pa će i ovo preduzeća što imamo biti ugašeno a radnici ostati bez posla i gore nego što je bilo. Političari u BiH treba konačno da se otrijezne.

MONDO REPORTAŽE