Bakir Izetbegović izjavio da su male šanse da tri člana Predsjedništva dođu do zajedničkog odgovora Hagu.
Bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je večeras da nije optimista da bi sutra na konsultacijama sa predsjedavajućim i hrvatskim članom Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem i Draganom Čovićem moglo doći do usaglašenog zajedničkog odgovora Međunarodnom sudu pravde u Hagu.
Izetbegović je rekao da će sutra biti održane konsultacije, a ne sjednica Predsjedništva BiH, jer nema pripremljenog zajedničkog odgovora Međunarodnom sudu pravde.
"Ne trebamo se ljutiti nego prepustiti sudu da presudi, ali u međuvremenu trebamo stabilizovati prilike u zemlji, spustiti tenzije i učiniti ono što građani od nas očekuju", rekao je Izetbegović novinarima u Sarajevu.
On je naveo da su stavovi u vezi sa ovim pitanjem dijametralno različiti i da ih je teško približiti, te da će Međunarodnom sudu pravde u Hagu biti dostavljena pojašnjenja koja je tražio.
Odgovarajući na pitanje da li od toga može da zavisi da li će biti prihvaćen zahtjev za reviziju presude protiv Srbije, Izetbegović je rekao da argumenti koji će biti iznesene u pismima mogu da utiču na to.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je da je za sutra zakazao neformalne konsultacije članova Predsjedništva BiH povodom vaninstitucionalne odluke o pokretanju revizije presude Međunarodnog suda pravde protiv Srbije.
Hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović rekao je večeras da u Predsjedništvu BiH ne bi trebalo da dođe do preglasavanja jer u tom slučaju ovog zajedničkog tijela više neće ni biti.
Čović je rekao novinarima da će pokušati sutra ujutro, prije dolaska visokog predstavnika za spoljnu politiku EU Federike Mogerini, da razgovara sa druga dva člana Predsjedništva BiH kako bi se pokušao postići konsenzus i približiti stavove da bi pismo koje pošalju Međunarodnom sudu u Hagu bilo kao jedno.
"Tada ćemo imati nekih sat do sat i po vremena da pokušamo da se dogovorimo", rekao je Čović i dodao da preglasavanja ne bi trebalo da bude jer bi nakon toga Predsjedništvo BiH funkcionisalo na konceptu preglasavanja.
On je dodao da će, ako ne uspije na konsultacijama postići konsenzus, onda biti primoran da uputi pojedinačano pismo Međunarodnom sudu pravde u Hagu.
"Ako iz kabineta druga dva člana Predsjedništva BiH budu išli odgovori Međunarodnom sudu pravde, onda će morati otići odgovor i iz kabineta hrvatskog člana Predsjedništva BiH, ali na isti način i vrlo jasnog stava -nepodsticanja bilo kakvih podjela u BiH", rekao je Čović novinarima u Sarajevu.
On nije želio da kaže kako će da odgovori Međunarodnom sudu pravde u Hagu.
"Bio bih najsrećniji da uopšte ne moram slati nikakav odgovor, jer svojevrstan dogovor znači da mi pojedinačno komuniciramo sa tribunalom. Ali vidjećemo ujutro nakon konsultacija", rekao je Čović.
On je izrazio nadu da će biti pronađene prave riječi kojima neće biti narušen kredibilitet.
Odgovarajući na pitanje novinara da li je bliži stavu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića ili bošnjačkog člana Predsjedništva Bakira Izetbegovića, Čović je rekao da tu nema bliskosti, neko da je isključivo okrenut ka BiH.
"Tako ću se ponašati dok sjedim u Predsjedništvu BiH. Svaki drugi stav bi bio kratkoročno postavljen i gubitnički za BiH i mene lično kao predstavnika hrvatskog naroda", rekao je Čović.
On je dodao da lično želi da Predsjedništvo BiH funkcioniše na principu konsenzusa, jer je to ustavna obaveza.