Set zakona o akcizama ponovo će se u četvrtak, 10. maja, naći pred poslanicima Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Set zakona dobio je negativno mišljenje Komisije za finansije i budžet, ali i pozitivno mišljenje Ustavnopravne komisije ovog doma.
Poslanici će se na sjednici izjasniti o negativnom mišljenju Komisije za finansije i budžet, koja nije prihvatila principe zakona.
Prema Poslovniku o radu, Predstavnički dom može još jednom da vrati Komisiji na razmatranje ove zakone, ukoliko ne usvoji negativno mišljenje Komisije. Ako Komisija za finansije i budžet i drugi put da negativno mišljenje o zakonima, to će značiti da prestaje njihova dalja parlamentarna procedura.
Ovim zakonskim prijedlozima, koje je već usvojio Dom naroda, predviđeno je povećanje akciza na gorivo za 15 feninga po litru.
Na dnevnom redu sjednice je, u prvom čitanju i po skraćenom postupku, i Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama BiH, koji je Komisija za finansije i budžet podržala u prvoj komisijskoj fazi.
Pred poslanicima će se u prvom čitanju naći Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravi kojim se omogućava Upravnoj inspekciji da, uz neposredni, može vršiti i posredni inspekcijski nadzor uvidom u dokumentaciju za više od 2.200 nevladinih organizacija upisanih u Registar Ministarstva pravde BiH, što zahtijeva znatno manje vremena i proces nadzora čini efikasnijim.
Izmjenama i dopunama ovog zakona, čiji je predlagač Savjet ministara BiH, obezbjeđuje se sistemska primjena Zakona o državnoj službi u institucijama BiH, te se na tri mjeseca ograničava tehnički mandat i imenovanje vršilaca dužnosti, uz mogućnost produženja za još tri mjeseca samo u naročito opravdanim slučajevima.
U prvom čitanju poslanici će razmatrati i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o upravi kojim se predviđaju sankcije za nepostupanje po zahtjevima Parlamentarne skupštine BiH, uključujući i odgovaranje na pitanja poslanika i delegata, uzimajući u obzir da je znatan broj organa uprave BiH za svoj rad direktno odgovoran Parlamentarnoj skupštini BiH.
Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma zatražila je od Kolegijuma Predstavničkog doma BiH produženje roka od 20 dana za dostavljanje izvještaja o Prijedlogu zakona, čiji je predlagač poslanik Damir Arnaut iz SBB-a.
Poslanici će u prvom čitanju razmatrati i Arnautov Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH kojima se predviđa da vozila hitne pomoći i vatrogasna vozila imaju pravo prvenstva nad vozilima pod pratnjom, što prema važećem zakonu nije slučaj.
Pred poslanicima će se naći i materijal Direkcije za evropske integracije BiH - informacija o napretku u procesu ispunjavanja uslova BiH na evropskom putu, Akcioni plan za realizaciju prioriteta iz izvještaja o BiH za prošlu godinu, četvrti konsolidovani izvještaj o napretku sprovođenja Akcionog plana za realizaciju Reformske agende BiH i Akcioni plan za realizaciju Reformske agende BiH za sve nivoe vlasti.
Na dnevnom redu sjednice su i prvi izvještaj o monitoringu sprovođenja Strategije za borbu protiv korupcije 2015–2019. godina i Akcionog plana za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije 2015–2019 godina.
Pred poslanicima će se naći i finansijski i godišnji izvještaj Centralne banke BiH za prošlu godinu.
Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH sa četiri glasa "za" i pet glasova "protiv", nije danas, u prvoj komisijskoj fazi, podržala set zakona koji se odnosi na akcize, a koji je predložio Savjet ministara BiH.
To su: Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o uplatama na Jedinstveni račun i raspodjeli prihoda i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH.
Predloženim setom zakona predviđa se povećanje akciza na gorivo za 15 feninga po litru, za izgradnju autoputeva i cesta.
Za principe predloženih zakona su glasali članovi Komisije: Predrag Kožul (HDZ), Amir Fazlić (SDA), Mirsad Isaković (SBB), Dušanka Majkić (SNSD), dok su protiv bili: Salko Sokolović, koji je istupio iz Kluba poslanika SDA, ali je još član te stranke, Damir Bećirović (Demokratska fronta), Jasmin Emrić (A-SDA), te Nenad Lalić (SDS) i Aleksandra Pandurević (SDS).
Dom naroda parlamenta BiH je početkom aprila ovaj set zakona usvojio po hitnom postupku, a principe predloženih zakona (prvo čitanje) Predstavnički dom bi trebao razmatrati na sjednici zakazanoj za 10. maj.
Bevanda: Šteta zbog MMF-a
Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda rekao je danas da BiH može bez svega, pa i bez seta zakona o akcizama, ali da je štetno što zbog toga neće biti efektivan kredit za izgradnju auto-puta i što neće biti aranžmana sa MMF-om.
Nakon što Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH nije prihvatila principe prijedloga seta zakona o akcizama, Bevanda je rekao novinarima da se "došlo u fazu gdje su se iskazale političke opcije i gdje se najmanje vodilo računa o stvarnim podacima i onom što je prezentovano".
On je istakao da nedostatak sredstava MMF-a "predstavlja smetnju vladama Republike Srpske i Federacije BiH u menadžiranju budžeta". Bevanda je podsjetio da set zakona o povećanju akciza na gorivo nije ništa novo s obzirom na to da se o njemu raspravlja još od prošle godine.
Pandurević: Zakon ne može proći bez "plavog dizela"
Poslanik SDS-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Aleksandra Pandurević rekla je danas da ne postoji nikakva mogućnost da set zakona o akcizama "prođe bez `plavog dizela`" i da SDS neće podržati takve prijedloge sve dok se u budžetima ne nađu mjere za privrednike.
"Ovih dana se u medijima piše kako je šteta što ovo pada, a danas imamo izvještaj Centralne banke BiH u kome se navodi da smo prošle godine bili još siromašniji i da je kupovna moć stanovništva pala", rekla je Pandurevićeva, koja je član Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH.
Ona navodi da je BiH prošle godine imala deflaciju od 1,1 odsto.
"Kada imate deflaciju to znači da ljudi ne mogu da kupuju, a oni bi da im daju nove namete", rekla je Pandurević novinarima nakon sjednice Komisije koja nije prihvatila principe prijedloga seta zakona o akcizama.
Ona je istakla da je neodgovorno od Savjeta ministara BiH što parlamentarcima nije dostavio analize u kojim će se jasno vidjeti koji auto-putevi će biti izgrađeni, ko će od njih imati korist i da li su uopšte isplativi.