Zakljućeno da iz dokaza Tužilaštva nije moguće izvesti zaključak o postojanju osnovane sumnje da su optuženi počinili krivično djelo koje im se stavlja na teret.
Sudija za prethodno saslušanje odbio je optužnicu Tužilaštva BiH kojom su Siniša Karan, Dragoljub Reljić, Goran Zmijanac i Milan Petković optuženi za neizvršenje odluke Ustavnog suda BiH o privremenoj mjeri kojom se privremeno obustavlja primjena Odluke o raspisivanju referenduma o 9. januaru kao Danu Republike Srpske.
Iz Tužilaštva BiH saopšteno je da je sudija za prethodno saslušanje zaključio da iz dokaza Tužilaštva nije moguće izvesti zaključak o postojanju osnovane sumnje da su optuženi počinili krivično djelo koje im se stavlja na teret.
U odluci se ukazuje na činjenicu da je izvršenje odluke Ustavnog suda BiH bilo u nadležnosti Narodne skupštine Republike Srpske, kojoj je Ustavni sud BiH i dostavio odluku o privremenoj mjeri, te da optuženi nisu imali realnu moć da donesu bilo kakvu odluku o suspenziji odluke o sprovođenju referenduma s obzirom na činjenicu da je većina članova Komisije za sprovođenje referenduma bila iz reda narodnih poslanika koji su učestvovali u donošenju odluke o referendumu, a koji nisu optuženi, najvjerovatnije, zbog toga što kao narodni poslanici uživaju imunitet.
Protiv odluke o odbijanju optužnice Tužilaštvo BiH može podnijeti žalbu u roku od 24 časa.
KARAN: JEDINA MOGUĆA I RIJETKO ISPRAVNA ODLUKA SUDA
Predsjednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske Siniša Karan izjavio je Srni da je odbacivanje optužnice Tužilaštva BiH jedina moguća i rijetko ispravna odluka Suda BiH.
Karan je ponovio da je Tužilaštvo BiH neustavna kategorija pod strašnim političkim pritiskom i da donosi političke odluke i da je sklono političkom uticaju, što je strašno za bilo koju državu, posebno za BiH.
"Narušavaju ukupni ustavni i pravni poredak, vladavinu prava i pravnu državu", upozorio je Karan.
On je podsjetio da je prije godinu dana Centralna izborna komisija /CIK/, takođe institucija na nivou BiH, izbacila referendum iz izbornog zakonodavstva BiH, činila sve moguće prepreke i zloupotrebljavala izborni zakon i donosila nezakonite odluke da ne bi bio održan referendum.
Karan je napomenuo da je Sud BiH tada podržao nezakonite odluke CIK-a, koje je potvrdio Ustavni sud neustavnom i nelegitimnom odlukom, kojom se preglasavaju sudije pripadnici jednog ili dva naroda i time direktno narušava Ustav BiH.
"Na kraju je zapravo Tužilaštvo BiH htjelo da inkrimiše sve naše zakonite, ustavne i legalne pokušaje, a da opravda njihove nezakonite, neustavne i nelegalne pokušaje", konstatovao je Karan.
On je dodao da je Sud BiH današnjom odlukom, na određen način, potvrdio ustavnost, zakonitost i legitimnost referenduma u Republici Srpskoj, ali i nivou BiH.
"Legitimnost, zakonitost i ustavnost referenduma građana Srpske je potvrđena u Ustavu Srpske, Zakonu o građanskoj inicijativi i njihovoj legalnoj, demokratskoj odluci koju su iskazali na referendumu", zaključio je Karan.