Nakon što je u regionu zabilježena epidemija morbila, u kojoj je na Kosovu umrlo dvoje, a u Rumuniji čak 31 dijete, epidemiolozi upozoravaju da je rizik od izbijanja epidemije ove bolesti veliki u RS, apelujući da se djeca vakcinišu.
Na Institutu za javno zdravstvo RS u Banjaluci danas je najavljen početak vakcinacije protiv gripa, a tom prilikom doktori sa ovog Instituita upozorili su na postojanje velikog rizika od pojavljivanja epidemije morbila (malih boginja) i u Republici Srpskoj, jer se bilježi veliki pada broja vakcinisane djece.
"Obavezna vakcinacija djece u RS je u padu za sve vakcine, a naročito u velikom padu je obuhvat MRP vakcinom, koja štiti protiv morbila, rubeola i zaušnjaka. To je vakcina za koju imamo najniži obuhvat u odnosu na druge, a posebno je nizak u većim gradovima kao što su Banjaluka i Bijeljina. U tim gradovima prošle godine svega polovina djece koja su trebala biti vakcinisana su primila tu vakcinu, što znači da polovina djece nije zaštićeno. U regionu se dešavaju epidemije, najnovija je izbila na Kosovu gdje imamo dva smrtna slučaja, dok smo u Rumuniji ove godine imali čak 8.000 oboljelih, gdje je 31 nevakcinisano dijete umrlo od morbila. To je nešto što ne želimo da se desi kod nas, a rizik postoji. Zbog toga skrećemo pažnju roditeljima i zdravstvenim radnicima da se vakcinišu sva djeca koja su propustila ovu vakcinaciju, kako ne bismo dovodili svoje stanovništvo i djecu u taj rizik", kaže doktorica Jela Aćimović, epidemiolog u Službi za epidemiologiju Instituta za javno zdravstvo RS.
Doktorica Aćimović kaže da je u Republici Srpskoj obuhvat ovom vakcinom oko 70 procenata, a da bi se zaštitili od epidemije on treba da bude 95 posto.
"Još je veći rizik jer imamo izolovane sredine, gdje je samo oko polovine stanovništva vakcinisano. Znači, u velikom smo riziku da će, ako dođe do pojave virusa, javiti se epidemija. Mi smo ovu epidemiju imali prije nekoliko godina sa velikim brojem oboljelih, ali je to bila epidemija koja je krenula u populaciji djece koja su rođena u vrijeme rata i koja tad nisu vakcinisana. Kada su već odrasli, krenula je epidemija u tim sredinama. Međutim, sad imamo veliki procenat male djece koja su najosjetljivija na te bolesti i kod kojih se najčešće javljaju komplikacije. Ako se sad ponovo desi ta epidemija, a veliki je rizik da hoće, veliki broj male djece može da se razboli, što bi moglo da ima veoma teške posljedice", kaže doktorica Aćimović.
Doktorica Ljubica Jandrić, načelnica Službe za epidemiologiju u Institutu za javno zdravstvo RS pozvala je sve koji su nevakcinisani ili nepotpuno vakcinisani da se vakcinišu.
"Ova vakcina se daje u prvoj godini života i prilikom polaska u školu, a svi oni koji nisu vakcinisani ili su nepotpuno vakcinisani mogu oboljeti… Napravili smo pravilnik po kome svi koji nisu vakcinisani mogu da se vakcinišu do 19. godine života. Svi oni koji nisu vakcinisani su ugroženi, jer se virus veoma lako može unijeti. To je bolest sa najvećim indeksom kliničke manifestacije, a može izazvati velike komplikacije poput upale mozga, pa čak i smrti", kaže doktorica Jandrić.
Vakcinacija protiv gripe od 26. oktobra
Institut za javno zdravstvo RS od 26. oktobra počeće sa vakcinacijom protiv gripa za šta je obezbijeđeno 1.600 doza komercijalnih vakcina, a u ambulantama porodične medicine počeće vakcinacija stanovnika koji su oslobođeni plaćanja, a za te namjene obezbijeđeno je 15.000 doza. Jedna doza vakcine košta 18 KM, a svi zainteresovani mogu se vakcinisati svakim radnim danom od 8 do 14 časova.Vakcinacija se preporučuje hroničnim bolesnicima, starijim osobama, licima koja su u kontaktu sa rizičnim grupama, zdravstvenim radnicima, zaposlenim u sektorima i službama od javnog značaja.
Plaćanja vakcinisanja oslobođeni pacijenti na hemodijalizi, dijabetičari koji koriste insulinsku terapiju, oni koji su imali operacije na srcu, oboljeli od reumatske groznice, cistične fibroze, mišićne distrofije, multiple skleroze, pacijenti koji su završili hemioterapiju, HIV pozitivne osobe i oboljeli od AIDS-a, kao i osobe sa posebnim potrebama u kolektivnom smještaju, osobe koje boluju od malignih bolesti nakon primljene terapije, kao i zdravstveni radnici na infektivnim klinikama/odjeljenjima i jedinicama intenzivne medicine.
Prošle godine zabilježena su četiri smrtna slučaja od gripe u RS, dok ih je pretpretprošle godine bilo čak 13.