Raspravu u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH o Prijedlogu zakona o izmjenama Izbornog zakona BiH, čiji su predlagači poslanici SDA, obilježili su suprotstavljeni stavovi poslanika iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda.
Predlagači ovog zakona su Amir Fazlić, Nermina Kapetanović, Šefik Džaferović, Safer Demirović, Hazim Rančić, Asim Sarajlić i Šemsudin Mehmedović.
Obrazlažući ovaj prijedlog, Džaferović je naveo se ova inicijativa ne odnosi na izbor članova Predsjedništva BiH, nego na popunu Doma naroda Parlamenta Federacije BiH i rješenje za izbore u Mostaru.
Šef Kluba poslanika HDZ-a Nikola Lovrinović smatra da je ovaj prijedlog protivustavan, jer, kako je naveo, opet neko želi da nekom drugom bira političke predstavnike.
Lovrinoviću je kritikovao i rješenje koje SDA nudi za Mostar, ističući da u tom gradu nisu stradali samo Bošnjaci, te da su i Hrvati stradali u ratu u drugim gradovima u FBiH.
On je naglasio da zastupa isključivo političke interese hrvatskog naroda u BiH.
Sadik Ahmetović iz Nezavisnog bloka smatra da su i ovaj, kao i ponuđeni prijedlog izmjena Izbornog zakona koji je uputio HDZ, unaprijed osuđeni na propast i da mogu čak i da destabilizuju situaciju u BiH.
On se založio sa simetrična ustavna rješenja u entitetima, kako bi došlo do prihvatljivog izbornog zakona, koji neće biti ni protiv koga, već će odražavati interese svih naroda i građana u BiH.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Borjana Krišto iz HDZ-a BiH naglasila je da je prijedog SDA neustavan i suprotan odluci Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda u BiH.
Ona je ponovila da se protivi praksi da jedan narod bira političke predstavnike drugom narodu u BiH, te iznijela niz primjedbi na rješenja za izbore u Mostaru, koja su, kako kaže, suprotna Ustavu FBiH.
"Prijedlog SDA je protivustavan i neprihvatljiv, jer sadrži neke namjere o kojima sada neću da govorim", rekla je Krišto.
Poslanik NDP-a Momčilo Novaković izrazio je sumnju u "prohodnost" ovog prijedloga zakona, ističući da ovaj problem treba riješiti pronalaženjem rješenja u FBiH, a koji će Republika Srpska prihvatiti.
On smatra da šansu treba da pregovorima, te da ne treba dovoditi u pitanje primjenu rezultata predstojećih opštih izbora u BiH.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH obavio je bez diskusije raspravu o Prijedlogu zakona o dopunama Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH, kao i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o sportu u BiH.
Rasprava je obavljena i o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH, čiji je predlagač Savjet ministara, a poslanik SNSD-a Dušanka Majkić rekla je da je ovo loš prijedlog koji ne treba prihvatiti, jer nije provodiv u praksi, u čemu ju je podržao i poslanik NDP-a Momčilo Novaković.