• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH: Internet ovisnici traže pomoć psihijatra

Autor Agencije

Prvi pacijenti iz BiH kod kojih je dijagnostikovana ovisnost o internetu i video-igrama stručnu pomoć već su potražili na Klinici za psihijatriju u Tuzli.

Stručnjaci upozoravaju da sati provedeni za računarom, mobilnim telefonom ili tabletom mnogima dovode do štetnih posljedica, prije svega ovisnosti, što može ozbiljno narušiti psihičko zdravlje djece i adolescenata.

Specijalista neuropsihijatar Mevludin Hasanović rekao je da su imali nekoliko težih slučajeva, osoba koje su hospitalizovane jer su došle do nivoa psihotičnosti.

"Jedan od njih je bio godinu dana u zatvorenom i samo na internetu te je došao do zaključka da ne može nikome vjerovati i sve je prijatelje obrisao s Facebooka, ali je ostao na internetu da prati šta drugi rade kroz neku vrstu voajerstva", naveo je Hasanović, prenosi agencija Fena.

Kod odraslih osoba granica za pretjerano korištenje interneta je pet do šest sati dnevno, dok je kod adolescenata ta granica dva do tri sata. Kada krenu u školu, umjesto da se posvete učenju djeca ovisna o internetu sate provode za mobilnim telefonima igrajući videoigrice. Negativne posljedice interneta prije četiri godine istraživala je grupa neuropsihijatara i podaci su još i tada bili alarmantni.

Hasanović je istakao da su ustanovili da je 14,9 odsto mladih koji su učestvovali u istraživanju ovisno o internetu, po međunarodno priznatoj skali, te da je ta ovisnost o internetu uzrokovala depresiju i anksioznost.

I pedagozi u školama su svjesni te ovisnosti i upozoravaju roditelje na sve učestalije probleme koje ona izaziva.

Oni ističu da je neophodno da roditelji vrate svoju prirodnu ulogu u vaspitanju i obrazovanju djece, te da ne misle da će određeni uređaji i tehnologije moći zamijeniti tu ulogu.

Istraživanja provedena u Tuzli pokazalu su da su ovisnici o videoigricama najčešće dječaci, koji na internetu provode dnevno tri do četiri sata, dok su djevojčice upola manje vremena provodile uglavnom na društvenim mrežama.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE