Dugo se polemiše o štetnom uticaju pomeranju kazaljki na satu po zdravlje ljudi. Ta praksa je ukinuta u Rusiji, Islandu, Belorusiji i Turskoj, a posle današnje odluke Evropskog parlamenta to bi moglo da se dogodi i celoj Evropi.
Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su u Strazburu rezoluciju kojom se predlaže odustajanje od režima letnjeg i zimskog računanja vremena u EU, objavljeno je sajtu EP.
Poslanici EP su odlučili da Evropskoj komisiji predlože ukidanje letnjeg i zimskog računanja vremena.
Na samom početku rasprave bilo je jasno da Evropska komisija nakon opsežne analize učinka ne preporučuje takvu promenu.
Prema rečima komesarke za saobraćaj Violete Bulc, njene službe su analizirale sve dostupne dokaze koji su pokazali da bi nekoordinisana promena računanja vremena u državama članicama bila štetna za jedinstveno evropsko tržište, zbog čega se ona izjasnila protiv toga.
Što se tice dokaza o uticaju promene računanja vremena na zdravlje ljudi, Bulc i EK kažu da takvi dokazi nisu uverljivi: čini se da neki ljudi pate od promena, no to se može kompenzovati pozitivnim zdravstvenim učincima povećanog odmora ili aktivnosti na otvorenom.
Osim toga, nije jasno da li bi permanentno letnje ili permanentno zimsko računanje vremena bilo bolje za zdravlje ljudi, objasnila je evropska komesarka.
Ona je izjavila da je pozvala sve ministre država članica u Savetu Evrope da je obaveste da li žele da se menja status kvo. Osim jedne države članice koja je tražila da se tema uvrsti na dnevni red, niko drugi tako nešto nije tražio, rekla je Bulc.
Rasprava u Evropskom parlamentu, pokazala je, međutim, da je raspoloženje bitno drugačije nego među državama članicama u Savetu EU ili u EK.
Gotovo svi govornici, pripadnici socijaldemokrata, liberala, zelenih, u ime građana su govorili da sadašnji režim sa promenama računanja vremena izaziva zdravstvene tegobe kod ljudi, pa i životinja, da zbog umora izazvanog pomeranjem sata dolazi do većeg proja saobraćajnih nesreća, da krave daju manje mleka, preneo je "Večernji list".
Prema rezultatima nekih studija, oko 20 odsto građana oseća zdravstvene tegobe zbog pomeranja sata, rekao je Pavel Svoboda, predsedavajući Komiteta EP za pravne poslove i istakao da u ime 20 odsto graađana Češke poziva Komisiju da iskoristi svoje zakonske aktivnosti.
Gezine Majsner, koja je govorila u ime liberala, izjavila je da 150 država u svetu nema takvo računanje vremena i da je među njima i Rusija.
"Nismo, nadam se, gluplji od Putina", rekla je Majsner.
Jedino je Roberc Cile, koji je govorio u ime kluba evropskih konzervativaca i reformista bio rezervisan jer mu se činilo da parlamentarci govore o ovoj temi samo zato što je ona popularna među građanima, a približavaju se novi evropski izbori i treba osvojiti nove mandate.
Predlog rezolucije sastavila je Karima Deli iz Komisije za saobraćaj i turizam.
U tekstu se navodi da brojne naučne studije nisu pronašle dokaze za bilo kakve pozitivne efekte promene računanja vremena dva puta godišnje, dok građanske inicijative ukazuju na primedbe građana zbog negativnih posledica.
Istraživanja su pokazala da promena računanja vremena povećava rizik od srčanih problema kod starijih osoba, dok broj saobraćajnih nesreća raste za trećinu, a deca ostvaruju slabije rezultate u školi.
Neke zemlje, poput Rusije, Islanda, Belorusije i Turske, već su ukinule letnje i zimsko računanje vremena.