• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svako drugo dijete izloženo nasilju

Autor Anadolija

Istraživanje u šest osnovnih škola na području Banjaluke pokazalo je da je posljednjih godinu dana više od polovine djece bilo na određeni način izloženo jednom vidu nasilja.

Ovo je izjavila Dijana Pejić, izvršni direktor "Genesis Projecta".

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, ova nevladina organizacija danas je u Domu omladine u Banjaluci izvela edukativnu pozorišnu predstavu "Prijatelji se stiču, a ne dodaju". Izvođenju predstave prisustvovali su učenici završnih razreda Osnovne škole "Dositej Obradović", te učenici završnih razreda štićenici Dječijeg doma "Rada Vranješević".

Dijana Pejić istakla je da ne postoje podaci o vršnjačkom nasilju na području Bosne i Hercegovine, ali da postoji više istraživanja koje su provele nevladine organizacije. "Genesis Project" tokom prošle školske godine proveo je istraživanje o stepenu pojave međuvršnjačkog nasilja u šest osnovnih škola na teritoriji Banjaluke, a prema riječima Dijane Pejić podaci iz tog istraživanja su zabrinjavajući.

"Dosta roditelja nije svjesno kakve situacije djeca prolaze, jer je nivo komunikacije djece i roditelja na niskom nivou. Imamo i problem sve zastupljenijeg nasilja na društvenim mrežama. Tu je problem što je nama odraslima nevidljivo, jer se dešava na Viber grupama, na Facebooku, na Instagramu i jako je prisutno vrijeđanje. To psihičko nasilje je nazastupljenije, a ono najviše i boli, a to je nešto što mi odrasli ne vidimo i mislimo da se ne dešava", istakla je ona.

Zadnje srijede u februaru, u zemljama širom svijeta od 2007. godine obilježava se Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja ili "Dan ružičastih majica".

Dodala je da sve više djece koristi društvene mreže, a pametni telefoni su svima dostupni i često se koriste za snimanje scena nasilja.

"Zapanjilo nas je da 15,6 odsto posmatrača ili da ih nazovem snimača, snima scene nasilja čak sa određenom dozom užitka. Ne miješaju se da učine nešto da se nasilje prekine već, naprotiv, onda ga dalje šire na društvenim mrežama i time doprinose eskalaciji nasilja", kaže ona.

Naglasila je da takva istraživanja mogu da zabrinu i da pošalju snažnu poruku o potrebi preventivnog djelovanja na sprečavanju nasilja među djecom i nad djecom. Objasnila je da kada su u pitanju žrtve nasilja, prema njihovom istraživanju, procenat se kreće od 50 do 80 odsto zavisno od vremenskog perioda.

"Ako govorimo o periodu od posljednjih godinu dana, preko polovine djece bilo je na određeni način izloženo jednom vidu nasilja. Propitivali smo ih na nekih osam tipova nasilja, psihičkog, fizičkog pa na dalje, i najviše ih je izloženo psihičkom nasilju, to su razne vrste vrijeđanja, ogovaranja...", rekla je Dijana Pejić.

Dodala je i da ne mora da znači da danas nasilje eskalira već da se možda više detektuje i o tome govori, pa smo svjesniji tog problema

"Činjenica je da ga ima jako puno i da treba da se preventivno djeluje", naglasila je ona.

Kada je u pitanju predstava koju su danas imali priliku da pogledaju učenici iz Banjaluke, radi se o ideji "Genesis Projecta" i ona djeci šalje poruke o opasnostima koje dolaze iz virtuelnog svijeta, društvenih mreža, interneta, a kojih djeca nisu svjesna. Danas je odigrana prvi put u Banjaluci nakon 50 izvođenja u školama Srednjobosanskog kantona.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE