• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Umro tvorac "Oluje", Hrvati ga slave

Autor mondo.rs

Bivši oficir JNA i načelnik Glavnog štaba Oružanih snaga Hrvatske, general Petar Stipetić preminuo je danas u Zagrebu.

 Umro tvorac "Oluje", Hrvati ga slave  Izvor: MONDO ilustracija
Izvor: MONDO ilustracija

Dok ga Srbi pamte po akcijama "Oluja" i "Bljesak", hrvatski mediji danas ukazuju na činjenicu da nije bio omiljen kod hrvatskih desničara baš zbog dobrog odnosa prema Srbima...

Biografski podaci o generalu Petru Stipetiću kažu - rođen 24. oktobra 1937. godine u Ogulinu, gde je završio osnovnu školu i gimnaziju. Završio je Vojnu akademiju Kopnene vojske JNA. Na poziv tadašnjeg predsednika Hrvatske Franje Tuđmana u septembru 1991. godine prelazi u Hrvatsku vojsku, gde je obavljao najviše komandne dužnosti. Bio je načelnik Glavnog štaba Oružanih snaga Republike Hrvatske od 2000. do 2002. godine, i sa tog položaja je otišao u penziju. Za aktivno učešće u ratu i doprinos u stvaranju Hrvatske vojske dobio je brojna odlikovanja. Nagrađen je i za učestvovanje u operacijama Bljesak i Oluja.

NIJE SLAVIO OLUJU

Pre dve godine je Stipetić izjavio da ne ide na proslavu godišnjice Oluje u Knin jer ga vređaju koncert pevača Marka Perkovića Tompsona i medijske rasprave da li će govoriti tadašnji gradonačelnik Josipa Rimac. Stipetić je smatrao da bi godišnjicu Oluje trebalo obeležavati uvek na drugom mestu - u Karlovcu, Sisku, Glini, Petrinji... Oluja nije samo Knin. Osvajanje Knina je velika simbolična pobeda. Ali, vojnički, tamo nije bilo bitke. Naše jedinice su 5. avgusta 1991. ušle u prazan grad. Teške bitke su se vodile drugde, rekao je Stipetić.

 Hrvatski mediji danas ističu da uprkos vojnom znanju i sposobnostima, Stipetić nije bio preterano omiljen među novom klasom hrvatskih generala "koji su se na te pozicije uzdigli u dve-tri godine i bez potrebnog obrazovanja" jer su mu mnogi iz desnice zamerali karijeru u JNA i smatrali ga nedovoljno nacionalistički gorljivim, piše "Index.hr".

Međutim, Stipetić je učestvovao "u nekim od najvažnijih bitaka Domovinskog rata", a zvali su ga i da "spašava stvar kad bi novokomponovani HDZ-ovi generali povukli katastrofalne poteze", navodi portal.


Tu je i podsećanjena jednu scenu iz rata kada je u obruč kod Topuskog stigao i Kordunski korpus Vojske RSK, "verovatno najbolje organizirovana jedinica neprijateljske vojske koja je mogla da nanese jako puno štete HV-u, ali i Karlovcu i Zagrebu jer je imala rakete velikog dometa za napad".

Izvor: MONDO/MARIO MILOJEVIĆ


"Tada se odigrala i jedna od plemenitijih scena iz rata, inače obeleženog raznim krvoprolićima, zločinima i izostanku vojničke časti, kada je Stipetiću predaju na haubi automobila potpisao pukovnik Rade Bulat, s kojim je Stipetić služio u JNA. Stipetić je pozvao i novinare da svemu tome svedoče i zabeleže taj trenutak. Stipetić je tada prema vojnim pravilima sve neprijateljske oficire pustio da odu s ličnim naoružanjem, a vojnike da se izvuku u zbegu. Ubijanje zarobljenika koje bi naštetilo časti HV-a Stipetić nije dozvolio", podseća Index.

Stipetić se tom predajom, po svim pravilima međunarodnih konvencija, spasao i od suda u Haagu.

"General Petar Stipetić bio je osoba iz jednog drugog filma, iz one pristojne Hrvatske koja zna dobro da radi svoj posao, kojoj vrhunac politike nije mrzeti Srbe i paranoišući o Jugoslavenima, koja se nije okoristila u privatizacijskoj pljački i koja nije profitirala učestvovanjem u Domovinskom ratu. Bio je jedan od onih retkih koji domoljublje nije pretvorio u psovku", pišu mediji iz Zagreba.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE