• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za nestalim osobama u Srpskoj tragaju godinama

Autori mondo.ba Autori Dušan Volaš

Misteriozne nestanke i neriješene slučajeve svi smo gledali na TV emisijama. Nažalost, gotovo iste stvari dešavaju se i u našem okruženju.

Izvor: Mondo/Dušan Volaš

U vremenskom periodu od 1990. godine do danas u Republici Srpskoj je prijavljen nestanak 2.198 osoba, dok je aktivna potraga za još 292. 

Najnovija prijavljena nestala osoba je dvadesetjednogodišnji Davor Dragičević iz Banjaluke.

Za ovim mladićem policija traga drugi dan, a posljednji put je viđen u noćnom klubu Fabrika u Banjaluci, dok je prije toga sa društvom bio u kafiću "Downtown" u Banjaluci.

Nastavljena potraga za nestalim Banjalučaninom

Marija Markanović, portparol PU Banjaluka, izjavila je da u potrazi za Dragičevićem učestvuju i mnogobrojni građani Banjaluke kako fizički tako i putem društvenih mreža.

U momentu nestanka Dragičević je na sebi imao crnu jaknu, tamno plave farmerke i smeđe cipele. Ima i prepoznatljivu frizuru, takozvane dredove.

Na području Banjaluke prijavljeno je ukupno 839 nestalih, dok je za 74 osoba potraga i dalje aktivna, saznajemo u MUP-u RS.

Policija već mjesec dana traga i za nestalom Dušicom Božić (36) iz Laktaša koja se 19. februara od mjesta stanovanja u Karađorđevoj ulici u Laktašima udaljila u nepoznatom pravcu.

Markanovićeva je istakla da broj lica u potrazi zavisi od meteoroloških uslova i angažovanju određenih specijalnih jedinica. Iz policije pozivaju građane da ukoliko primjete ili imaju bilo kakvu informaciju vezano za lica za kojima se traga, odmah obavijeste najbližu policijsku stanicu ili pozovu broj 122.

Jedan od slučajeva za koji se može reći da se graniči za misteroznim jeste nestanak mladića Bojana Koprene (26) iz Banjaluke koji je posljednji put viđen 7. jula 2014. godine u ugostiteljskom objektu "Krčma kod Roze" u naselju Kola.

Tada se odvezao svojom opel vectrom, a nakon toga niko ga više nije vidio. Policajci, Civilna zaštita, rodbina i prijatelji danima su na Manjači tragali za nesretnim mladićem, ali indicija o sudbini nestalog Koprene nije bilo.

Među nestalima je i Goran Simić, koji je 2014. godine nestao u poplavama koje su pogodile cijeli region. On je kobnog 5. avgusta te godine krenuo po suprugu i samo na 50 metara od kuće njenih roditelja gubi mu se svaki trag.

Simić je posljednji put viđen u naselju Starčevica. Njegov mercedes je pronađen u Ulici Koste Jarića. Simića je najvjerovatnije ponijela bujica i odnijela u Vrbas, koji je tih dana dostigao maksimum i nosio je sve pred sobom.

Pretraženo korito Vrbasa, ni traga od nestalih

"Za Goranom Simićem i dalje se intenzivno traga, odnosno policijski službenici provjeravaju sve dobijene činjenice i preduzimaju sve potrebne mjere i radnje na njegovom pronalasku. Napominjemo da je za većim brojem nestalih lica, kao i za Goranom Simićem, raspisana i međunarodna objava o nestalom licu", potvrdila nam je Danica Gnjatović, portparol MUP-a RS.

Otišao po sendvič i nestao

Više od dvije godine prošle su od misterioznog nestanka maloljetnog Dragoljuba Misimovića (16), učenika gradiške Gimnazije kojem se krajem decembra 2015. godine izgubio svaki trag.

Tinejdžer jer pod izgovorom da mora otići kupiti sendvič, izašao sa šestog časa, a zatim se nije vratio na nastavu. Očajni roditelji ne odustaju od potrage za sinom. Iako su skromnih materijalnih mogućnosti, podigli su kredit kako bi nastavili potragu.

Pored nabrojanih slučajeva, MUP RS traga i za još nekoliko osoba koje su nestale prije više godina, ali se o njima ništa ne zna. Jedan takav je i nestanak dvogodišnjeg dječaka Damjana Oroza u decembru 2010. godine.

Damjan je tada bio u društvu s ocem, koji je na trenutak ostavio dječaka uz rijeku Vrbanju kako bi donio nešto iz kuće. Kada se vratio, dječaka više nije bilo. Potraga je trajala mjesecima, ali malom Damjanu nije bilo ni traga.

U evidenciji nestalih osoba MUP-a RS nalazi se i francuski državljanin Martin Benoa Nikolas koji je 15. juna 2010. godine nestao na Zelengori u Nacionalnom parku "Sutjeska".

Martin je u to vrijeme imao 24 godine, a kao kamper je obilazio BiH. Tada je objavljeno da je mladić na kampovanje otišao sam, bez vodiča, nije uzeo ni kartu, a nije bio ni obučen za boravak u planini.

Nestao mladić iz Gradiške, porodica moli za pomoć

Gnjatovićeva nam je potvrdila da je potraga za nestalom osobom uvijek aktivna i da ne postoji vremensko ograničenje.

"To podrazumijeva konstantno prikupljanje informacija i vršenje provjera dobijenih informacija", rekla nam je Gnjatovićeva.

Ona je istakla da je najduže aktivna potraga za Draganom Ristićem (48) iz Banjaluke, koji je 3. septembra 1992. godine napustio Psihijatrijsku kliniku u ovom gradu i od tad ne postoje nikakva saznanja o njemu.

Prijava nestalih i tok istrage

Po samom zaprimanju prijave o nestaloj osobi, policijski službenici nastoje da od prijavitelja dobiju što više informacija koje se odnose na ličnost, fizičke karakteristike i osobine, kao i sklonosti nestalog lica, a koje bi pridonijele što bržem pronalasku istog.

"Nakon zaprimanja prijave, policijski službenici odmah preduzimaju mjere traganja za nestalim, a samim tim vrše i provjeru svih navoda zaprimnjenih u prijavi o nestalom licu. Takođe, fotografiju lica će proslijediti policijskim službenicima drugih organizacionih jedinica kako bi isti bili upoznati o nestanku lica i uključili se u prikupljanje informacija", kažu u MUP-u RS.

Izvor: Vedran Ševčuk, MONDO

O svim korisnim informacijama o nestalom licu građani mogu odmah da obavijeste policiju pozivom na broj telefona 122 i dežurnom policijskom službeniku saopšte informacije koje imaju, nakon čega će nadležni policijski službenik u skladu sa dobijenom informacijom preduzimati dalje potrebne mjere i radnje u cilju pronalaska nestalog lica.

"Od izuzetnog značaja za postupanje policijskih službenika prilikom potrage za nestalim licem je podatak o vremenskom periodu koji je protekao od trenutka njegovog nestanka", kažu u MUP-u RS.

Društvene mreže i detektivi

Porodica i prijatelji nestanak prvo prijave policiji, a potom i na društvenim mrežama. Pojedini u nadi da će pronaći svoje najmilije kontaktiraju i privatne detektivske radnje.

"Iako ovo zanimanje kod nas nije cijenjeno i priznato kao u svijetu, pojedini su nam se obraćali za pomoć. Između ostalog sjećam se slučaja jedne djevojke koja je tražila oca nestalog u ratu. Međutim, zbog nedostatka konkretnih dokaza nismo mogli ništa učiniti", rekao nam je Saša Dragoljić iz nekadašnje detektivske agencije "Discret" iz Banjaluke.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE