Ako je suditi po našoj anketi većina stanovnika Banjaluke se osjeća bezbjedno u gradu u kojem žive.
Daleko od toga da su onlajn ankete pretjerano relevantan izvor podataka, ali ipak imaju svoj smisao i težinu.
U onlajn anketi Monda koja je trajala 14 dana 57 odsto osoba glasalo je za opciju ''DA'' kao odgovor na pitanje: "Da li se osjećate bezbjedno u Banjaluci ?''.
S druge strane, 43 odsto je kliknulo na ''NE''.
Bezbjednost je postala goruća tema u inače mirnom gradu zbog događaja u posljednjih dva mjeseca, posebno zbog slučaja smrti mladog Davida Dragičevića i ispaljivanja projektila na poslovnu zgradu u gradu.Direktor Policije Republike Srpske Darko Ćulum rekao je početkom aprila u Banjaluci da je bezbjednost u tom gradu na zadovoljavajućem nivou, ali da će policija u skladu sa procjenama, pojačati svoj rad.
On je naveo da je broj razbojništava u Srpskoj šest na 100.000 stavnovnika, dok se u okruženju i Evropi, u prosjeku, događa 40 razbojništava na 100.000 stavnovnika. Ćulum je istakao da su statistike pozitivne i kada je riječ o broju ukradenih vozila.
On je naveo da je i broj teških krađa u padu, te da svi parametri govore da je stanje bezbjednosti dobro.
"Druga je stvar što neki koriste određene incidente da bi prikazali da je ovde narušena bezbjednosti. Pogledajte šta se dešava u okruženju, koliko je ubistava i kako se stvari događaju. Ovdje se skreće pažnja sa nekih drugih stvari, mnogo opasnijih i rizičnijih za BiH, kao što su terorizam i radikalizacija", rekao je Ćulum, a prenijela Srna.
Kluba odbornika „Sloboda“ u Skupštini grada Banjaluka tražio je sazivanje vanredne sjednice Skupštine grada na kojoj bi se govorilo o bezbjednosti, ali je kolegijum odbio zahtijev, jer nije u skladu sa Poslovnikom i "uz njega nije dostavljeno detaljno obrazloženje ni popratni materijal".