Gradonačelnik Banjaluke predložio je formiranje foruma za bezbjednost građana. O bezbjednosti u gradu mnogo se pričalo u proteklim nedjeljama, a gradonačelnik je trpio prozivke da ''sklanja pokled'' od gorućih tema.
Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić predložio je gradskom parlamentu da se formira forum za bezbjednost građana, a u obrazloženju ove odluke, o kojoj će Skupština grada izjasniti 26. juna, Radojičić navodi da je cilj da se građani, zajedno sa predstavnicima nadležnih institucija, aktivno uključe u analizu trenutnog stanja i predlaganje mjera za podizanje stepena bezbjednosti u gradu.
Radojičić je rekao da bi u radu foruma učestvovali predstavnici resornih institucija, građani i predstavnici Gradske uprave.
"Forum se formira sa ciljem da se građani aktivno uključe u analiziranje, planiranje i predlaganje mjera za podizanje bezbjednosti u gradu, svjesni da je potrebna bolja komunikacija između policije, nadležnih institucija i samih građana", rekao je Radojičić.
Učesnici foruma bi, između ostalog, analizirali razne bezbjednosne izazove na području grada, uključujući, kako se navodi, i trenutnu situaciju sa video nadzorom.
"Pored toga, forum bi analizirao trenutno stanje i davao prijedloge u vezi sa poboljšanjem bezbjednosti na „osjetljivim“ lokacijama, poput noćnih klubova, škola i drugih mjesta na kojim se, potencijalno, mogu očekivati bezbjednosni problemi", objasnio je gradonačelnik Radojičić.
Forum bi djelovao kao savjetodavno djelo u okviru Gradske uprave.
''SLOBODA'': TO JE PARAVAN
Kluba odbornika "Sloboda" u Skupštini grada Banjaluka tražio je u aprilu sazivanje vanredne sjednice Skupštine grada na kojoj bi se govorilo o bezbjednosti, ali je skupštinski kolegijum odbio zahtijev, jer nije u skladu sa Poslovnikom i "uz njega nije dostavljeno detaljno obrazloženje ni popratni materijal".
Odbornik ovog kluba, Milenko Jaćimović, smatra da forum koji predlaže gradonačelnik ne bi značio ništa.
''Gradonačelnik je i ranije formirao nekoliko savjeta i tih 'paravana', ali recimo, priredio je građanima poskupljenje grijanja i prevoza, a da nije konsultovao Savjet za potrošače. Tako je i ovo. Postoji i Savjet za bezbjednost saobraćaja, čiji sam član i koji se samo jednom sastao iako se desilo mnogo stvari koje se tiču saobraćaja u gradu'', kaže Jaćimović.
On smatra da je Radojičić predložio formiranje pomenutog foruma zato što su građani ogorčeni jer se gradonačelnik "nije oglasio" povodom nemilih događaja u gradu i višemjesečnog protesta na Trgu Krajine zbog i dalje nerazjašenjene smrti Davida Dragičevića.
Bezbjednost je postala goruća tema u Banjaluci ovog proljeća zbog događaja u posljednjih nekoliko mjeseci, a posebno zbog slučaja smrti mladog Davida Dragičevića i ispaljivanja projektila na jednu poslovnu zgradu u gradu.
Policija i nadležni su ujeravali građane da je bezbjednost u gradu na zadovoljavajućem nivou, ali da će policija u skladu sa procjenama, pojačati svoj rad.
KO BI SAČINJAVAO FORUM?
Prema prijedlogu odluke o formiranju foruma za bezbjednost, članovi foruma bi bili: građani iz pet mjesnih zajednica, načelnik Policijske uprave Banjaluka, direktor Centra za socijalni rad, šef vatrogasne jedinice, direktor Doma zdravlja, predsjednici aktiva direktora osnovnih i srednjih škola, načelnik Komunalne policije, te koordinator projekta „Rad policije u zajednici“. Sa druge strane, Gradsku upravu bi predstavljali gradonačelnik i predsjednik Skupštine grada.