• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Užas: Da zaplačeš zbog "suze Evrope"

Autor mondo.rs

Crnogorska nevladina organizacija Mans objavila kakve sve katastrofalne posledice po prirodu donosi izgradnja autoputa Bar - Boljare. Pogledajte na šta liči korito reke Tare, "suza Evrope", kako je zovu.

 Užas: Da zaplačeš zbog "suze Evrope" Izvor: MONDO, Danijela Pašić

Nažalost, još jedan primer kako čovek uništava sve pred sobom, pa i ono najlepše što mu je priroda poklonila.

Crnogorska nevladina organizacija Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS)  bavi se izgradnjom autoputa Bar - Boljarem, tačnije posledicama koje ovaj građevinski poduhvat ostavlja na prirodu.

MANS je proteklih dana na društvenim mrežama objavljivao fotografije i snimke korita reke Tare koje je "pod ofanzivom" građevinskih mašina i betona. Malo je reći da Tara izgleda loše...

Fotografije zaista svedoče o potpunom uništenju Tare u delu gdje je predviđena gradnja mostova Tara 1 i Tara 2 - tok reke je promenjen, korito izmešteno, postavljeni su potporni stubovi, a građevinske mašine iznose šljunak i pesak. 

Ova organizacija pozvala se i na monitoring grupe profesora podgoričkog Prirodno-matematičkog fakulteta, koja je u izveštaju napisala da je fauna dna Tare na lokalitetima na kojima kineski CRBC gradi budući autoput - potpuno uništena.

Ekološki pokret Ozon i Ekološko društvo Breznica ističu da radovi u koritu reke Tare "degradiraju njenu ekosistemsku vrednost" i ocenjuju da sve to "nanosi nesagledive ekološke i ekonomske posledice i predstavlja dalje obesmišljavanje Ustavom definisanog razvojnog pravca ekološke države".

Na sve ove kritike, nadležne službe i predstavnici resornih crnogorskih ministarstava tvrde da se sve radi po zakonu i po propisima.

UŠĆE REKA TARE i PIVE

Međutim, Vanja Ćalović Marković iz MANS-a tvrdi suprotno.

"Dokument do kojeg je došao MANS pokazuje da je Vlada Crne Gore znala da reka Tara može biti ugrožena izgradnjom autoputa, jer su je eksperti upozoravali na to, kao i da može biti prekršena Konvencija o zaštiti Svetske prirodne i kulturne baštine (UNESCO)", ističe ona.

U dokumentu, do kojeg je došao Istraživački centar MANS-a, podgoričko-slovenački stručni tim podsjeća da se sliv Tare nalazi na UNESCO listi svetskih rezervata biosfere, i da je, u skladu sa međunarodnim kovencijama, Crna Gora u obavezi da "neće namerno preduzimati nikakve mere koje mogu direktno i indirektno izazvati negativne posledice na kulturnu i prirodnu baštinu".

Da sve bude još neverovatnije - Skupština Crne Gore je svojevremeno usvojila Deklaraciju o zaštiti Tare i u kojoj se apostrofira zabrana bilo kojih zahvata na njenom čitavom toku.

FOTOGRAFIJE TARE, PIVE i PIVSKOG JEZERA

Izvršna direktoka MANS-a Vanja Ćalović Marković podseća da se crnogorska vlada, potpisivanjem međunarodnih konvencija, obavezala da čuva reku Taru kao deo zaštićenog područja svetske kulturne baštine.

“Dokument do koga je došao MANS pokazuje da je Vlada Crne Gore znala da reka Tara može biti ugrožena izgradnjom autoputa, jer su je eksperti upozoravali na to, kao i da može biti prekršena Konvencija o zaštiti Svetske prirodne i kulturne baštine (UNESCO). Uprkos tome, državne institucije su dozvolile devastaciju korita Tare u obimu koji je otkrio Istraživački centar MANS-a", rekla je ona podgoričkim "Vijestima".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE