Odluka makedonskog parlamenta o promeni imena te zemlje nametnuta je spolja i ne odražava volju naroda, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova, uz zaključak da bi ovo pitanje trebalo da razmotri Savet bezbednosti UN.
"Ovo što vidimo je nastavak procesa veštačke promene imena države koja je nametnuta spolja s ciljem da se Skoplje uvuče u NATO što pre", navodi se u saopštenju, prenosi Tass.
Ministarstvo podseća da je 11. januara makedonski parlament izglasao usvajanje ustavnih amandmana o promeni imena zemlje u skladu sa Prespanskim sporazumom.
"Time je prekršen makedonski zakon. Stav predsednika Republike Makedonije i mišljenje većine stanovništva, koje odbacuje Prespanski sporazum, ignorišu se", ističe rusko Ministarstvo.
U saopštenju se, takođe, skreće pažnja na nastavak protestnih okupljanja u Skoplju i drugim makedonskim gradovima što je, kako se navodi, pokazatelj duboke polarizacije društva.
"Očigledno je da ovakva metoda rešavanja pitanja od nacionalnog značaja za budućnost zemlje ne odražava volju njenog naroda i ne može da služi kao instrument za dugoročno rešenje za problem imena zemlje", navodi Ministarstvo.
Cipras upozorava:Severna Makedonija ili Velika Albanija
O opasnosti situacije koja bi mogla da potkopa stabilnost i bezbednost na Balkanu rečito svedoči, stoji u saopštenju, nedavni razvoj događaja u Grčkoj - povlačenje lidera Partije nezavisnih Grka, Panosa Kamenosa, iz vladine koalicije, kao posledica Prespanskog sporazuma, kao i to što se grčka vlada suočava sa glasanjem o poverenju.
Rusko Ministarstvo naglašava da je Prespanski sporazum u Atini "proguran" uz zaobilaženje mišljenja grčkih građana, pri čemu nema reči o eventualnom referendumu o tom pitanju.
Od danas i zvanično: Republika Severna Makedonija
Imajući to u vidu, Moskva ističe da dobro izbalansirano rešenje za problem imena te zemlje mora biti nađeno "bez pritiska spolja i nametanja vremenskih rokova i uslova spolja, a uz oslanjanje na široku javnu podršku i isključivo unutar pravnih okvira".
"Pretpostavljamo da ovo pitanje mora razmotriti Savet bezbednosti UN u skladu sa Članom 3 Rezolucije 845 SB UN", zaključuje se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova.