• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vrbas i Bosna stagniraju, Una nadolazi FOTO, VIDEO

Autori mondo.ba Autori Agencije

Smanjuju se vodostaji Vrbasa u Delibašinom selu na području Banjaluke i rijeke Bosne u Doboju, podaci su Odjeljenja za hidrologiju Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

 Vrbas i Bosna stagniraju, Una nadolazi FOTO, VIDEO Izvor: Vedran Ševčuk/MONDO

Prema izvještaju od 12.00 časova, nivo Vrbasa u Delibašinom selu pao je na 360 centimetara, što je 13 centimetara manje u odnosu na mjerenje u 8.00 časova.  Nivo Bosne u Doboju pao je sa 370 na 337 centimetara.

U saopštenju se navodi da su vodostaji ostalih rijeka ispod kote redovne odbrane od poplava.

Usljed naglog topljenja snijega, rijeka Vrbas sinoć se izlila na jednoj od kritičnih tačaka u Karanovcu, ali se tokom noći povukla u korito.

Prema svim naznakama, prognozira se dalji pad vodostaja Vrbasa, bez opasnosti po imovinu i stanovništvo, saopšteno iz Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice.

Prema informacijama iz Civilne zaštite, na području Banjaluke nije poplavljen nijedan stambeni objekat.

"Najkritičnije je bilo sinoć oko 21 čas u Karanovacu, na desnoj obali Vrbasa, gde je došlo do plavljenja dvorišta i nekoliko pomoćnih objekata ali, srećom, voda nije ušla ni u jedan stambeni objekat. Nakratko, bila je poplavljena i saobraćajnica u Jesenjinovoj ulici, međutim ni na toj lokciji nije došlo do ugrožavanja stambenih objekata", kazao je šef Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice Mladen Ćućun.

Pogledajte VIDEO od jutros i FOTOGRAFIJE od sinoć, napravljene u Banjaluci...

Ćućun ističe da su tokom protekle noći pripadnici Civilne zaštite i Vatrogasne brigade obilazili sve kritične tačke, ali, na sreću, nije bilo potrebe za njihovim anagžmanom.

"Još u petak smo upozorili građane na moguće izlijevanje Vrbasa iz korita. Imajući u vidu da se vodostaj Vrbasa kreće u nivou redovnih i vanrednih mjera odbrane od poplave naši pripadnici i ostaju i dalje na terenu dok god za to bude potrebe", zaključio je Ćućun.

Vodostaj rijeke Bosne u Doboju je u stagnaciji i iznosi 370 centimetara, što je za 70 centimetara iznad kote redovne odbrane od poplava, rekao je načelnik Odjeljenja civilne zaštite Doboj Miroslav Milošević.

Vodostaj Bosne jutros je iznosio 400 centimetara. Visina kote redovne odbrane od poplava u Doboju iznosi 300 centimetara, a vanredna 450 centimetara.

Milošević je novinarima rekao da se očekuje smanjenje vodostaja Bosne, s obzirom na pokazatelje njenog kretanja uzvodno, ali da sve zavisi od vremenskih uslova.

On je naveo da je zbog izlivanja rijeke Bosne saobraćaj za putnička vozila obustavljen na regionalnom putu Doboj-Maglaj, na području Ševarlija i podvožnjaka u Paklenici, ali da će tokom dana i oni biti osposobljeni za saobraćaj.

Milošević je naveo da su ekipe na terenu dok kota ne padne ispod 300 centimetara, te da su u komunikaciji sa kolegama iz federalne opštine Maglaj.

Iz Civilne zaštite opštine Modriča saopšteno je da je na regionalnom putu Modriča-Doboj, u mjestu Vranjak, zbog izlivanja rijeke Bosne saobraćaj od jutros obustavljen za putnička vozila.

Odbornik u dobojskoj Skupštini grada Izaim Hadžikadunić rekao je da je u toku čišćenje bunara u dobojskoj mjesnoj zajednici Makljenovac, kojeg je sinoć poplavila rijeka Usora.

"Voda se povlači sporije nego inače. Lokaciju je posjetila gradska komisija i trenutno se radi na osposobljavanju bunara da bi mještanima obezbijedili normalno vodosnadbijevanje vodom za piće", izjavio je Hadžikadunić.

Najviši vodostaj rijeke Bosne izmjeren je 15. maja 2014. godine, kada je iznosio 721 centimetar.

Izlile se Pliva i Bosna

Nivoi rijeka Save i Drine u Semberiji su ispod nivoa redovne odbrane od poplava, rekao je Srni šef Odsjeka za Civilnu zaštitu Bijeljina Drago Ristić.

Ristić kaže da nema potencijalne opasnosti od izlivanja, uprkos porastu vodostaja i naglom punjenju u toku 24 časa, jer su korita u prethodnom periodu bila niska i poluprazna.

"Redovna odbrana na Savi uvodi se na plus 650 centimetara. U Sremskoj Mitrovici je trenutno plus 350 i u toku noći imamo zabilježen znatan porast. S obzirom na to da za sada nema najavljenih značajnijih padavina i da se snijeg sa Majevice i u sembersko-majevičkom kraju uglavnom otopio nama opasnosti od mogućeg izlivanja, kao ni porasta bujičastih rječica", navodi Ristić.

On je dodao da se stanje redovno prati.

Vodostaj Sane u Novom Gradu jutros iznosi 400 centimetara i u stagnaciji je, a vodostaj Une 320 centimetara i za 51 centimetar je viši nego juče, potvrđeno je Srni u lokalnom Centru za obavještavanje.

Od juče ujutru u Novom Gradu su uključene prepumpne stanice i na snazi su redovne mjere zaštite od visokih vodostaja koje važe pri vodostaju Sane od 320 centimetara.

Redovne mjere zaštite od poplava na snazi su pri vodostaju Une od 450 centimetara, vanredne kod vodostaja od 510 centimetara, a stanje elementarne nepogode proglašava se kada vodostaj dostigne 540 centimetara.

Zbog izlivanja rijeke Sane u Blagaju od sinoć je zatvoren lokalni put Blagaj-Vitasovci.

Izvor: MONDO/Vito Mrkonjić

Vodostaj rijeke Sane na području Prijedora u posljednjih 12 časova stagnira i trenutno iznosi 394 centimetra, dok su vodostaji Gomjenice, Miloševice i Puharske u padu, saopšteno je iz prijedorskog Odsjeka Civilne zaštite.

Iz ovog odsjeka je saopšteno da se voda nije izlila iz korita, te da vodostaj Sane stagnira od sinoć u 23.00 časova.

"Očekuje period stagnacije vodostaja Sane, a zatim postepeni pad, s obzirom na pad temperature i prestanak padavina, kao i povoljna meteorološlka predviđanja za naredni period", navedeno je u saopštenju.

Prvi stepen pripravnosti mjera zaštite od poplava, odnosno stanje redovne odbrane od poplava na području Prijedora proglašava se kada vodostaj Sane dostigne 420 centimetara.

U poplavljenim područjima Federacije BiH jutros je stanje u odnosu na prethodni dan malo bolje zbog prestanka padavina, ali je i dalje vanredno na području Busovače, Kaknja, Jajca i Nemile.

Stanje je danas nešto bolje nego juče u poplavljenim područjima Zeničko-dobojskog i Srednjobosanskog kantona, te Kantona Sarajevo.

Zbog izlivanja rijeke Vrbas obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Novi Travnik-Bugojno, na ulazu u Bugojno, pa se vozila preusmjeravaju na alternativne pravce kroz naselja Kula i Kandija, saopšteno je iz BIHAMK-a.

Izvor: MONDO/Goran Arbutina

Iz Federalne uprave Civilne zaštite saopšteno je da više od 50 pripadnika ove službe tokom noći bilo u Busovači, gdje su uspjeli osposobiti putnu komunikaciju.

U Kaknju su se jutros rijeke povukle u svoja korita, mada je sinoć situacija bila kritična zbog rasta vodostaja.

U opštini Kakanj, kao i u Busovači, tokom noći bile su angažovane noćne smjene pripadnika opštinskih službi civilne zaštite, koji su pravili nasipe i štitili objekte pored rijeka, s obzirom na to da je povećanje nivoa vode iznad kritične tačke uslijedilo tek u večernjim časovima.

Pripadnici Federalne uprave Civilne zaštite i dalje su na terenu radi pružanja pomoći lokalnom stanovništvu u odbrani od poplava.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE