Hrvatska i dalje ignoriše interese Srpske i BiH aktivnostima na izgradnji odlagališta istrošenog nuklearnog i radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, blizu granice sa BiH, rekla je ministar za prostorno uređenje Srebrenka Golić.
Ona je danas o tome informisala zamjenika šefa Misije OEBS-a u BiH Aleksandra Čupligina.
Golićeva je na sastanku u Banjaluci upoznala predstavnike Misije OEBS-a y BiH o aktivnostima koje je Ministarstvo sprovelo i navela da vjeruje da će predstavnici Republike Srpske u zajedničkim organima BiH u novom sazivu biti daleko posvećeniji zaštiti interesa Republike Srpske i BiH nego dosadašnji.
Ona je ponovila da će Ministarstvo u okvirima svojih nadležnosti nastaviti da štiti interese Republike Srpske i BiH, te će sa drugim nadležnim tijelima u skladu sa odredbama međunarodnih konvencija raditi na sprečavanju kršenja prava susjedne države, pa makar krajnji ishod bio pokretanje spora pred međunarodnim sudom.
Posebna pažnja na današnjem sastanku bila je posvećena pitanjima zaštite životne sredine, a akcenat je stavljen na upravljanje otpadom u ruralnim sredinama, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Radioaktivni otpad ipak u Trgovskoj gori?
Čupligin je Golićevu obavijestio o projektu Misije OEBS-a u BiH koji se realizuje u dobojskoj mjesnoj zajednici Kotorsko, s ciljem osnaživanja dijaloga i stvaranja boljih uslova za život bošnjačke povratničke populacije i raseljenih Srba koji su se tu naselili.
On je naglasio da je u okviru projekta već završena tehnička dokumentacija za izgradnju lokalnog vodovoda u Kotorskom, ali da je i dalje izražen problem divljih deponija.
Golićeva je obećala da će se Ministarstvo uz podršku Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske uključiti u rješavanje ovog problema.
Ona je obavijestila predstavnike Misije OEBS-a y BiH da je u toku izrada Plana upravljanja otpadom u Republici Srpskoj, čiju izradu finansira Kraljevina Švedska, što će doprinijeti kvalitetnijem upravljanju otpadom.
Mještani Novog i Dvora: NE nuklearnom otpadu!
Na sastanku je bilo riječi i o aktivnostima na poboljšanju kvaliteta vazduha, a sagovornici su se saglasili da bi veći stepen korištenja prirodnog gasa doprinio boljem kvalitetu vazduha, posebno u industrijskim centrima.
Sastanku je prisustvovao i šef Terenske kancelarije OEBS-a u Banjaluci Dmitrij Jordanidi.