Ekvador povukao odluku o azilu osnivaču Vikiliksa Džulijanu Asanžu (47).
Asanž se u ekvadorskoj ambasadi nalazio bez prestanka od avgusta 2012. godine, nakon što su tu sklonio iz straha da će ga britanske vlasti uhapsiti i izručiti SAD koje ga traže zbog objavljivanja hiljada tajnih vojnih i diplomatskih dokumenata.
Sklonio se i kako bi izbegao da bude izručen Švedskoj zbog optužbe za seksualni napad, koja je u međuvremenu odbačena.
Sada je osnivač Vikiliksa izbačen iz abasade, a predsednik Ekvadora je saopštio da je povučen azil koji mu je ranije dat.
Na društvenim mrežama objavljen je snimak na kojem se vidi kako Asanža izvode iz zgrade ambasade i ubacuju ga u policijski kombi.
WATCH: Moment Julian Assange is CARRIED out of the Ecuadorian Embassy in London. pic.twitter.com/OEeqmoksGr
— RT UK (@RTUKnews) April 11, 2019
Na snimku se vidi kako nekoliko muškaraca drži Asanža i ugurava ga u kombi, dok on na sebi ima lisice, a u rukama drži neki predmet, koji izgleda kao knjiga.
Asanž (47) na snimku, koji je objavljen na Tviter nalogu RT-a, izgleda neprepoznatljivo i znatno starije - brada mu je duža, a kosa zapuštena.
Na snimku se čuje i kako Asanž, dok ga ubacuju u kombi, uzvikuje: "Morate da se oduprete! Možete da se oduprete! Velika Britanija mora da se odupre!".
BREAKING: Julian #Assange arrested after #Ecuador tears up asylum deal https://t.co/o8UvhOfJOopic.twitter.com/0p2axyTmah
— RT (@RT_com) April 11, 2019
Britanski ministar unutrašnjih poslova Sadžid Džavid je rekao: "Mogu da potvrdim da je Asanž u pritvoru i da je suočen sa pravosuđem Britanije".
"Nakon što je vlada Ekvadora ukinula azil osnivaču Vikiliksa, britanska policija je ušla u ambasadu Ekvadora u Londonu", dodao je on.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da se Moskva nada da neće biti ugrožena prava osnivača "Vikiliksa".
Asanžov odnos sa ekvadorskim zvaničnicima je bivao sve zategnutiji otkako je sadašnji predsednik došao na vlast 2017.godine.
Generacija koja je sada rođena- poslednja slobodna
Njegova veza sa internetnom je prekinuta u martu prošle godine, a zvaničnici kažu da je taj potez zaustavio Asanža u "uplitanje u poslove drugih suverenih država."
Asanž negira optužbe i strahuje da će ga Švedska predati vlastima SAD kako bi se suočio sa njihovim optužbama za obelodanjivanje vojnih i diplomatskih dokumenata.
Predsednik Ekvadora Lenin Moreno je izjavio posle hapšenja da je Velika Britanija garantovala da osnivača Vikiliksa neće izručiti zemlji koja zakonom predviđa smrtnu kaznu.
"U skladu sa našom jakom posvećenosti ljudskim pravima i međunarodnom zakonu, zatražio sam od Velike Britanije da garantuje da Asanž neće biti izručen zemlji u kojoj bi bio izložen mučenju ili suočen sa smrtnom kaznom", rekao je Moreno u snimku postavljenom na tviteru.
"Britanska vlada je potvrdila to pismeno, u skladu sa njihovim odredbama", dodao je Moreno, prenela je agencija Rojters.
Kako je rekao predsednik Ekvadora, njegova zemlja ukinula je azil Asanžu nakon što je on više puta prekršio međunarodne konvencije.
Inače, nakon vesti o hapšenju Šveđanka koja ga optužuje za silovanje, zatražiće ponovno otvaranje tog slučaja pred švedskim pravosuđem.
Advokatkinja Elisabet Masi Fric rekla je da je današnje hapšenje Asanža njena klijentkinja čekala i nadala se tome još od 2012. godine, prenela je agencija AP.
Kako je istakla, ona i njena klijentkinja uradiće sve što mogu da se slučaj u Švedskoj ponovo otvori, kao i da se Asanž izruči toj zemlji kako bi mu se sudilo za silovanje.