Vodovod i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS demantovali navode da je voda u Banjaluci neispravna za piće.
Nadležni u "Vodovodu" Banjaluka danas su objavili da su od 24. maja, kada su u Vrbasu uzvodno od brane Bočac, primijećene mrlje, pojačali sve kontrole, te da je do danas, voda u Banjaluci ispravna za piće!
Iako su se proteklih dana u pojedinim medijima, kao i na društvneim mrežama, pojavile razne informacije i špekulacije da je voda iz Vrbasa neispravna, u banjalučkom "Vodovodu" su kategorični da "svi analizirani parametri u vodi za piće odgovaraju odredbama Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju".
"U okviru redovnih aktivnosti monitoringa rijeke Vrbas uzvodno od vodozahvata, 24. maja 2019 godine primjećene su modro-crvene trake uzvodno od brane Bočac. O ovoj pojavi smo informisali nadležne institucije - Inspektorat Republike Srpske (inspekcija za hranu i vodnu inspekciju) i Institut za zaštitu zdravlja Republike Srpske, a naše aktivnosti vezane za frekvenciju uzorkovanja vode, broj uzoraka i vrstu parametara koji se analiziraju, značajno smo povećali iz preventivnih razloga", saopšteno je iz "Vodovoda".
Navedeno je da se brana Bočac nalazi 50 kilometara uzvodno u odnosu na vodozahvat Novoselija, a tok rijeke Vrbas poprima brdsko - planinske karakteristike i odlikuje ga velika moć autopurifikacije.
"Slične pojave su se dešavala i ranije, i to 1999/2000. godinu i 2003. godine. Tada su rađene opsežne analize koje nisu pokazale nikakvu promjene u pogledu kvaliteta sirove vode, a nisu utvrđene promjene vezane za kvalitet vode za piće", objasnili su nadležni u "Vodovodu".
Podvukli su da su od dana novonastale pojave, 24. maja, povećane sve kontrole i da do današnjeg dana svi analizirani parametri u sirovoj vodi odgovaraju I i II klasi voda prema Uredbi o klasifikaciji voda i kategorizaciji vodotoka, a u koju i inače spada voda rijeke Vrbas na vodozahvatu Novoselija.
"Pored naše laboratorije, kontrolu obavlja i JZU Institut za javno zdravstvo RS Banjaluka", saopšteno je.
Na informacije koje su se pojavile na društvenim mrežama, danas je reagovalo i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS.
Oni su obavijestili građane da Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i JZU Institut za javno zdravstvo Republike Srpske do sada nisu dali nijednu, zvaničnu ili nezvaničnu izjavu da voda za piće u Banjaluci nije ispravna.
"Institut za javno zdravstvo RS i ministarstvo prate trenutnu situaciju kada je voda u pitanju. Inače, Institut, po zahtjevu Republičke uprave za inspekcijske poslove, obavlja redovne ali i vanredne analize vode za piće i rezultate šalje onome ko je podnio zahtjev. Za pružanje informacija javnosti o ovom slučaju nadležna je Republička uprava za inspekcijske poslove RS. Ovim putem molimo sve građane da za informacije o ispravnosti vode za piće isključivo kontaktiraju i prate izvještaje zvaničnih institucija nadležnih za javnozdravstvenu bezbjednost građana", saopšteno je iz resornog ministarstva.